Na (mediálním) Slovensku veselo
18. října 2014, 0:03
Téma oligarchizace médií v ČR (Křetínský, Tkáč, Babiš, Bakala) má na Slovensku zcela důstojné pokračování. Andrej Babiš vloni koupil vydavatele deníku Hospodárske Noviny, společnost ECOPRESS. Struktury kolem J&T vlastní/kontrolují JOJ Media House (TV JOJ, trhový lídr s plakátovými plochami Akzent BigBoard, rádia Jemné a Anténa). J&T už v roce 2010 asistovala u prodeje deníku PRAVDA, přičemž prodávajícím byl britský Daily Mail a kupujícím Karol Biermann. To je ale verze, které věří málokdo, spekuluje se, že cílovým vlastníkem je jeden z „akcionářů“ vládnoucí strany SMER-SD Jozef Brhel. Zpravodajskou TA3 vlastní další oligarcha Ivan Kmotrík.
Z vývoje posledních šesti týdnů je zřejmé, že ani skupina PENTA nehodlá zůstat pozadu a kolonizaci slovenské mediální scény (zejména novin a časopisů) pojala v skutečně velkém stylu. Duo Haščák-Maták zjevně strávilo plánováním svého mediálního tažení nejednu chvilku a teď nakupuje ve velkém stylu. Prvním sousto spolknuté začátkem září bylo hned dvojité. Mediální dům 7 Plus, dvojka slovenského trhu (jedničkou je Ringier Axel Springer), kterého vlajkovou lodí je nejčtenější týdeník Plus 7 Dní a TREND Holding, vydavatel ekonomického týdeníku TREND a dvoutýdeníku PROFIT. Aktuálně se uchází o vydavatelství PETIT PRESS, které má v portfoliu zhruba 30 titulů, zejména vlivný a na Slovensku i dost legendární pravicově orientovaný deník SME, síť regionálních novin KORZÁR a deníku v maďarském jazyce ÚJ SZÓ. Právě dění kolem SME je zatím plné nejasností a odporu redakce k možnému novému vlastníkovi.
SME má velmi zajímavou historii. Vznik deníku se datuje do začátku roku 1993. V dobách těžkého diktátu Vladimíra Mečiara se do nemilosti dostal deník SMENA, který čekali čistky díky dlouhodobému tónu na adresu vládní strany HZDS. Redakce, která otevřeně kritizovala mečiarovské praktiky, se rozhodla odejít a za vydatné podpory Petra Vajdu (Proxy Finance/PSIS) už v půlce ledna vyšlo první číslo nového deníku SME, které vychází dodnes. I později čelilo snahám o své umlčení, ale vždy jim dokázalo odolat a tak se stalo na slovenském novinovém trhu legendou. Vajda měl na podporu SME dobrý důvod, protože Mečiar a spol. (hlavně státní tajemník ministerstva financí Jozef Magula) de facto zničili jeho společnost Prvá slovenská investičná spoločnosť, která byla po VÚB Kupón (kterého ovládnutí je prapůvodním zdrojem bohatství investiční skupiny Penta) a společností Prvá slovenská investičná a privatizačná spoločnosť, třetím největším investičním fondem na Slovensku. Později v roce 2000 do vydavatelství vstoupil nový 50% zahraniční akcionář Verlagsgruppe Passau (od roku 2009 Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft mbH = RBVG), PSIS však dodnes zůstalo výhradní právo na jmenování vedení redakce.
Na vstupu Penty do slovenských tiskovin je několik zajímavostí i nejasností. 7 PLUS a TREND Holding oficiálně kupuje nizozemská společnost V3 Media Holdings. Jiná je situace v případě deníku SME. 50% podíl Němců v něm kupuje společnost NAMAV, dcera soukromé zpravodajské agentury SITA. Nově založená společnost má v předmětu podnikání zapsaný prodej nemovitostí. Peníze na transakci poskytuje Penta a k obchodu se hlásí. Média nakládají s akvizicí 50% podílu Pentou/ Namav jako s hotovou věcí. Němci tvrdí, že prodej je v pořádku, PSIS kontrovala vyhlášením, že si svou opci na 50% RBVG uplatnila v souladu se smlouvou a německá strana ji neakceptovala. Na prodej akcí Pentě reagovalo kompletní vedení redakce, několik desítek redaktorů a klíčoví přispívatelé výpovědí/rozvázáním spolupráce.
Je zřejmé, že série mediálních nákupů do proklamované dlouhodobé strategie Penty nijak nezapadá. Společnosti vykazují jen mírný zisk, čelí postupnému propadu prodeje a výzvám internetové distribuce a porodním bolestem placeného obsahu. Prémiová cena, kterou je skupina ochotna za akvizici podílů zaplatit, dramaticky prodlužuje návratnost investovaných prostředků. Lukrativní byznys z toho zřejmě nebude. Jinak je to ale s vlivem majitelů medií na společnost a politiku. Ta se tržbami, nebo ziskem zcela definovat nedá. Jinak, řečeno slovy Daniela Křetínského, zřejmě půjde o další „bezpečnostní aktivum“. O mediální atomovou pumu. Není tak důležité ji použít, důležitým psychologickým momentem může být už její samotné vlastnictví.
Posledním bonbónkem na slovenské mediální scéně je čerstvá kauza ze čtvrtku tohoto týdne. Na diskusní relaci Pod Lampou s témou „Sloboda slova 2014“ (o vlastnictví médií finančními skupinami a hlavně kauze SME/Penta), kterou moderuje Štefan Hríb (mimo jiné šéfredaktor nezávislého týdeníku .týždeň) někdo na oficiální twitterový účet Penty (@pentatweets) umístnil nasledující tweet: „Stefan Hrib pozoruhodne moderuje dnesnu Lampu. Skoda, ze zatial nepovedal, ze Tyzden uz roky spolufinancuje Penta a Jaroslav Hascak „. Tiskový mluvčí Penty Martin Danko na to reagoval zcela humorně a uvedl, že Twitter je neformálním komunikačním kanálen Penty a ke kontu má přístup kolem 300 zaměstnanců. Dle jeho komentáře podpora týdeníku .týždeň je „zejména soukromou aktivitou pana Haščáka“.
Co nastane na slovenské mediální scéně v nejbližších dnech/týdnech není zcela jasné. Rozhodně však bude veselo.
-oek-