Na Slovensku se znovu mluví o stavbě širokorozchodné železnice

Železnice je v Rusku na vzestupu. Východní medvěd do ní investuje monumentální sumy, do roku 2030 to má být podle současných plánů až několik desítek miliard eur. Rozmach má pro zemi výrazný hospodářský význam zejména v nákladní dopravě, Rusové po kolejích přepravují nesmírné zásoby nerostných surovin do všech koutů své širé země a bývalých sovětských držav. Dál za hranice je to ale problém, od střední a západní Evropy, významných odběratelů ruských surovin a zároveň dodavatelů technologií, Rusko dělí velmi podstatných 85 milimetrů. Tolik totiž činí rozdíl mezi rozchodem ruských (1520 mm) a evropských (1435 mm) kolejí. Dopravu na hranicích komplikuje obtížná překládka.

To byl před lety důvod pro vznik projektu na propojení Ruska a Západu širokorozchodnou tratí vedoucí přes Ukrajinu a Slovensko až do Vídně. Na Slovensku se pro něj nadchl tehdejší premiér Robert Fico a obří záměr dostal konkrétní obrysy při návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na Slovensku v roce 2010. V návaznosti na projekt byly v té době také už podepsány významné kontrakty například mezi RŽD (ruské železnice) a Tatravagónkou Poprad. Nadšení ale zanedlouho uťala slovenská premiérka Iveta Radičová, která Fica vystřídala u moci. Projekt za mnoho miliard eur shodila ze stolu jako nerealistický.

Předseda představenstva Tatravagónky Poprad Alexej Beljajev ale nyní v rozhovoru pro motejlek.tv prozradil, že plán na výstavbu trati, na němž má pochopitelný zájem, je stále ve hře. Zvlášť poté, co se premiérem stal opět Robert Fico.

„Byl jsem teď na konferenci 1520 v Soči, kterou pořádal Vladimír Jakunin, ředitel ruských drah. Ta konference i z tohoto pohledu byla velmi zajímavá. Jedním z témat bylo totiž i spojení Asie s Evropou a ty diskuse nadále probíhají,“ řekl Beljajev. Podnikatel se netají tím, že má s Ficem přátelský vztah. „Robert Fico našemu byznysu politicky pomáhá v zahraničí, jako to dělá pro německé firmy třeba kancléřka Merkelová,“ uvedl v rozhovoru pro motejlek.tv.
-pes-

Předcházející článek

Na Tatravagónku Poprad dolehla krize, mateřská firma přesto vydělala až 40 milionů eur

Následující článek

Podle IDC bude mít Windows Mobile za 4 roky na trhu chytrých mobilů téměř 4x vyšší podíl než dnes