Náklady na Kalouskův ekologický supertendr nepřekročí 50 miliard

Za dva týdny přistanou na ministerstvu financí čtyři nabídky. Bude v nich částka, za kterou jsou zájemci ochotni odstranit některé ekologické zátěže vzniklé před privatizací. Maximální možná suma je až 115 miliard korun, včetně DPH. Web motejlek.com zjišťoval, kolik bude sanace starých ekologických zátěží stát. Účastníci tendru nepočítají, že by jejich náklady překročily hranici 50 miliard korun. A to včetně veškerých „poplatků a vedlejších vydání“.

V současné chvíli mezi finalisty probíhá jakási tichá pošta, kterou by někdo mohl označit třeba za kartelovou dohodu. Jde vlastně o to, aby nikdo z účastníků zbytečně nepodal nízkou cenovou nabídku. Existují silné tlaky, aby se v obálkách objevila částka kolem 90 miliard korun, která umožní to správně dělení kořisti.

Finalisty tendru jsou čtyři konsorcia, která navenek zastupují Geosan Group Luďka Kostky, Marius Pedersen Engineering ze skupiny Veolia Environnement, PPF Advisory (CR) ze skupiny PPF Group a Environmental services spadající pod J&T. Kompletní seznam firem participujících na účasti v tendru se pohybuje kolem dvou desítek.

Supertendr protlačil někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho vliv v dnes klíčovém resortu zůstal do značné míry nezměněn.
-mot-

Předcházející článek

Sisák dluží Pitrovi obrovské peníze, zatím mu zaplatil jen desítky milionů

Následující článek

Téměř čtvrtina českého laboratorního trhu změní majitele