Náměstek ministra financí Fuksa lže, navíc ošklivě pomlouvá polský LOT a maďarský Malév

První náměstek ministra financí a muž odpovědný za privatizace Ivan Fuksa se dnes nechal slyšet v České televizi, že Poláci a Maďaři jsou na tom tak špatně, že vůbec nezveřejňují výsledky. Měl na mysli aerolinie LOT a Malév. Ivan Fuksa ale nestydatě lže. Obě firmy totiž data o svém byznysu zveřejňují zcela normálně a dokonce dříve než České aerolinie. Stačí projet agentury, případně ekonomické weby a všechny údaje lze dohledat.

Fuksa lživě osočil obě letecké společnosti při naprosto nesmyslné obhajobě neschopného managementu ČSA. Kdyby náměstek ministra financí a budoucí poslanec chtěl mluvit pravdu, musel by říci, že například Malév zvýšil v letošním druhém čtvrtletí počet přepravených psaažérů o osm procent nebo že LOT od začátku dubna do konce června 2009 vykázal zisk v přepočtu vyšší než 800 milionů korun.

Z uvedených čísel je patrné, že managementy obou firem se snaží něco dělat. Vedení Českých aerolinií v čele s Radomírem Lašákem místo toho háže vinu za letošní už dvoumiliardovou ztrátu ČSA na bývalého prezidenta Jaroslav Tvrdíka a s piloty komunikuje prostřednictvím tiskové konference na ministerstvu financí. Z centra Prahy jim vzkazuje, že odstoupí, pokud si sníží platy o 30 procent.

Lašákova arogance je zarážející. Kdyby pilotům řekl při osobním jednání, že jim sníží platy, část z nich propustí a sám si stanoví roční plat ve výši jedné koruny, byl by to odvážný a vážnosti situace odpovídající počin. Lašák místo toho po 44 měsícíh v čele ČSA stále opakuje, že se nedopustil ničeho chybného. Vůbec mu nevadí, že za dobu jeho devastující vlády se firmě propadl vlastní kapitál o více než 2,5 miliardy korun, banky je nechtějí financovat, ministři financí mluví o bankrotu. Majitelé někdejší eBanky Lašáka prohlédli podstatně dříve. Aby ho vyexpedovali z ředitelského křesla, stačila jim ztráta v řádu stovek milionů.

Zarážející jsou také slova náměstka Fuksy, který dnes v České televizi pronesl, že piloti Českých aerolinií jsou přes spotřební koš placeni nejlépe na světě. Člověk na takto důležitém místě ve státní správě by rozhodně neměl brutálně lhát. To asi ta příbramská škola.
-mot-

Předcházející článek

Ztráta ČSA se nafukuje, za poslední měsíc dalších 70 milionů

Následující článek

NWR možná letos prodá víc uhlí než dosud plánovala