Nedostatek vody v řece Jihlavě může vyřadit Arevu z dostavby Dukovan, ale i Temelína

V poslední době se objevují stále zřetelnější náznaky, že francouzská společnost Areva, která se účastní tendru na dostavbu dvou bloků atomové elektrárny Temelín a nabízí reaktor typu EPR o výkonu 1600 až 1750 megawattů, se z favorita mění na outsidera.

Ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Tomáš Žák koncem dubna řekl, že zatím není přijato konečné rozhodnutí o stavbě pátého bloku. Experti si nejsou jisti tím, že řeka Jihlava má dostatečnou kapacitu na to, aby zchladila již fungující čtyři bloky VVER-440 a nový blok. Konečné rozhodnutí o tom, zda budou zavedena nějaká omezení pro pátý blok atomové elektrárny Dukovany, musí být přijato příští rok ještě před vyhlášením výsledků výše zmíněného tendru.

Představitelé ČEZ při vyhlašování tendru tvrdili, že v Dukovanech lze postavit blok o kapacitě 1000 až 1700 megawattů a tím formálně dali zelenou všem třem účastníkům a jejich projektům (Westinghouse – reaktor AP-1000, Areva – reaktor EPR-1600 a konsorcium Škoda JS/Atomstrojexport/Gidropress – reaktor MIR-1200).

Soudě dle výše uvedených problémů s chlazením je možné, že prohlášení bylo vedeno snahou o zachování formální objektivity vůči všem účastníkům. Pokud se prokáže, že vodní kapacity řeky Jihlava jsou nedostatečné, může se stát, že ČEZ bude muset francouzský projekt vyloučit a vybírat mezi menšími reaktory AP-1000 a MIR-1200. Areva by tím pádem „vypadla“ i z dostavby Temelína.
Pro motejlek.com Natálie Sudlianková, Pražský telegraf

Předcházející článek

Rozumná dohoda ohledně budoucnosti české energetiky

Následující článek

Do Raiffeisenbanky dorazil těžký borec