Nehoda Tatraplánu a jeho mladších sester

Každá dopravní nehoda je nepříjemná. Když havaruje více aut najednou, říká se tomu „hromadná nehoda“. Když na to doplatí i lidé, je to velký problém. Nehoda elektrárny Fukushima se zapíše do dějin i proto, že se jedná o hromadnou nehodu, jaká se doposud nestala. Havárie nebo nehoda jsou synonyma pro zhruba stejný problém, často je na vůli autora, který výraz se mu více hodí.

V roce 1967 se začal stavět první blok ve Fukushimě a projekt odpovídal úrovni znalosti 60-tých let. Pokud si dobře pamatuji, u nás tehdy jezdily Tatraplány a později Tatra 603. Tento „strojový park Fukushimy“ je minulostí a nehoda posloužila i těm, co vozí své zadky v BMW sedmičkové řady. Ano, dnes víme, že tatrovky mohly stát v lepší garáži a k nastartování nebo chlazení motoru mohly použít napájení z více nezávislých zdrojů, když už motor pracuje v tak ohrožené garáži.

V jedné věci jsem obdivoval a obdivuji Francii. Přijedete do vysokohorského střediska na lyže a všude světla jak v Las Vegas, vařiče jsou na elektřinu, topení na elektřinu a jaksi nikdo neřeší, zda ta či ona žárovka je úsporná. Zdánlivě, kdo si trochu všímá problematiky, zjistí, že u francouzských dálnic jsou SOS hlásiče napájeny ze solárních panelů a výrobce generátorů pro francouzské jaderné elektrárny má ve svém portfoliu i výrobu větrných elektráren, řekl bych, že svého času i lepší, než byly běžně na trhu. A to je správně, bazální spotřebu pokrýt spolehlivými zdroji a nebránit se použití „řídkých energií“ tam, kde to nedělá problém a přináší úsporu.

Moc se divím sousedům, kteří si v novodobé historii hrají na nejsvatější ze svatých, potřebují zůstat vývozní velmocí a pro nehodu Tatraplánů a tatrovek T603, křičí – „Přestaňme používat auta, přestaňme vyrábět Volva, Fordy“, šlapejte do pedálů, hloupost nad hloupost, a neobstojí ani ochrana člověka. Ránu dostali i ti, kteří si chtěli u sousedů koupit nové Maserati. Berlusconi řekl, že si musí rok počkat. Ale, jak dobře víme, Maserati na cestách je asi tak vzácné, jak jaderná elektrárna v Itálii.
-frh-

motejlek.com stojí za oficiálním německým postojem. Německo je jediný pevný pilíř evropské ekonomiky.

Předcházející článek

Prodej dolu Silesia českému EPH bude zřejmě řešit polská generální prokuratura

Následující článek

motejlek.tv: rozhovor s Michalem Miťkou