Někdejší papírenský boss Šabatka svědčí o korupci, která vyhnala Finy z Česka

Je to skoro přesně šest let od doby, kdy finská papírenská korporace Myllykoski oznámila, že ruší svou plánovanou obří investici v České republice. Ve východočeských Opatovicích chtěla postavit za 13 miliard korun papírnu, jenže se nakonec rozhodla pro německý Plattling. Oficiálním důvodem byly průtahy úřadů a odpor ekologů. Za rozhodnutím tehdy stál český papírenský boss s dlouholetými zkušenostmi z řízení papíren ve Štětí Tomáš Šabatka. Finové si ho najali nejdříve jako poradce a pak topmanažera. Šabatka v rozhovoru pro motejlek.tv nyní prozradil, co bylo skutečným důvodem: všudypřítomná korupce.

„To byly víc než náznaky, pořád natažené ruce. Trvalo mi jen měsíc, než jsem sám přišel s návrhem jít odsud. Další a další otazníky, nenaplněné dohody a neustále k vám přicházející zvláštní lidé s nabídkou, že vám pomohou odstranit problémy, které před tím pomáhali vytvořit. Šli jsme do Bavorska, do Plattlingu, a bylo to velice dobré rozhodnutí. Provedení té investice pak byla snová záležitost, prožil jsem si ji jako velice zajímavou zkušenost, kde jsme nezaznamenali žádné vydírání.“

Tomáš Šabatka se poté stal v Myllykoski šéfem rozvoje a také plattlingské divize finské firmy. Investici, o níž Česko takto hloupě přišlo, hodnotí jako mimořádně úspěšnou i po krizi, která na papírenský byznys udeřila. Myllykoski byla i kvůli dluhům vytvořeným investicí do závodu v Plattlingu pohlcena větší firmou UPM, bavorská továrna ale prosperuje.

Rozhovor s Tomášem Šabatkou už brzy na motejlek.tv.
-pes-

Předcházející článek

ČEZ is getting fed up: Albanian people left in the darkness with no water

Následující článek

motejlek.tv: Tomáš Šabatka o papírenském byznysu, korupci, Viktoru Koženém, Zdeňku Bakalovi a Martinu Romanovi