Neklid v duši Antonína Koláčka a těle Luboše Měkoty – k miliardám daleko

Petr Pudil a Vasil Bobela se na jaře roku 2008 zavázali, že Antonínu Koláčkovi a Luboši Měkotovi zaplatí za 40,8 procent někdejší Mostecké uhelné lehce přes 11,4 miliard korun. Se splácením to nemají vůbec jednoduché a podle informací webu motejlek.com začínají být Měkota s Koláčkem dosti nervózní. V současné době nemají ani akcie Czech Coalu, ani peníze za ně. Pudil s Bobelou jim zaplatili pouze minimum z dividend, což je „skoro nic“.

Ohledně splácení existují tři verze. Podle první měli Bobela s Pudilem zaplatit Koláčkovi s Měkotou už poměrně dávno. Podle druhé by mělo být vše definitivně doplaceno příští měsíc. Třetí zmínila loni Mladá fronta DNES. Podle ní mají čas minimálně do roku 2012. Deník rovněž upozornil na Koláčkovu aktivitu směrem k ČEZ. Skupinu Czech Coal měl nabízet polostátnímu energetickému holdingu za 40 až 50 miliard korun.

V současné době se hodnota Czech Coalu pohybuje v koridoru 15 až 30 miliard. Pokud by zůstala u moci k Czech Coalu podivně a nestandardně nakloněná Fischerova vláda, mohlo by to jít ještě podstatně výše. Pokud budou v příští vládě Zelení, bude to maximálně 15 miliard. Tyto počty jsou vcelku jasné a proto se někteří bezskrupulózní lidé, především Jan Dobrovský* snaží zostudit a skandalizovat Martina Bursíka. Ten sice už není předsedou Zelených, ale je jejich nejvýraznější tváří.

Koláček s Měkotou mezitím trpí nouzí. Ve Švýcarsku mají stovky milionů franků (miliardy korun), s nimiž nemohou disponovat. Do jisté míry pro ně platí přísloví o božích mlýnech. Mosteckou uhelnou společnost kdysi totiž ovládli za její peníze a na úkor ostatních akcionářů.

Všechno z povzdálí svého útočiště ve švýcarském Svatém Mořici sleduje Pavel Tykač, vlastník poloviny Czech Coalu. Je patrně jen otázkou čásu, kdy bude mít těžební skupinu jenom sám pro sebe. Pudil s Bobelou nejsou v této hluboce průzračné hře rovnocenými partnery.
-mot-

*) Janu Dobrovskému se bude web motejlek.com věnovat v některém z příštích článků

Předcházející článek

Jelena Gagarinová: „Symbol Kremlu? Monomachova čapka“

Následující článek

Nehorázné počínání ministra Vladimíra Tošovského