Novinky ze slovanského jihu: Agrofert dnes podává nabídku na Petrokemiji a ENERGO-PRO nabídlo nejvíc za Litostroj Power

Souboj českých skupin ENERGO-PRO, KKCG a slovinsko-chorvatského konsorcia Kolektor – Končar o slovinské strojírny Litostroj Power vyhrála první jmenovaná. Tedy alespoň tím, že nabídla více peněz. V Chorvatsku zároveň vrcholí soutěž o převzetí tamního největšího výrobce hnojiv Petrokemija. Dnes se otevřou obálky se závaznými nabídkami, mezi nimiž je i ta od českého Agrofertu.

Litostroj, výrobce vodních turbín, pump a dalšího zařízení pro vodní elektrárny, s dceřinými podniky v Kanadě, Egyptě, Bosně a Hercegovině a také v České republice (ČKD Blansko Engineering) ideálně zapadá do převážně hydroenergetické skupiny ENERGO-PRO, vlastněné Jaromírem Tesařem a Jiřím Krušinou. O jejím zájmu o cennou součást slovinské strojírenské skupiny Cimos jsme poprvé informovali loni v prosinci. ENERGO-PRO byla favoritem, což se nyní podle slovinského deníku Finance potvrdilo. Vyhrála s nejvyšší nabídkou 20,5 milionů eur. Vítězství ale ještě nemusí znamenat, že se ENERGO-PRO skutečně stane vlastníkem Litostroje.

Další českou akvizicí na Balkáně by se mohla stát chemička Petrokemija z chorvatského města Kutina. Chorvatské ministerstvo hospodářství hledá strategického partnera a mezi finálovou dvojicí je pravděpodobně český Agrofert.
-pes-

Předcházející článek

Britská zemědělská skupina nakupovala na Slovensku, v Česku je ale stále mnohem silnější

Následující článek

Bakala ještě dýchá, částečně jeho Ferrexpo zvýšilo loni zisk a vyplácí opět speciální dividendu