ODS má primátory v 17 z 24 statutárních měst, na podzim může téměř všechny ztratit

Ještě v pátek nebylo zcela zřetelné, jestli v pražském kongresovém hotelu Clarion proběhne, za a) kongres ODS nebo za b) celorepublikový sraz mafiánů. S jistými výhradami se přikláním k tomu, že v zařízení, které spadá do majetku Radovana Vítka, proběhl kongres ODS. Při sledování proslovů stranických kádrů si ale nemohu odpustit, že ODS má opravdu na kahánku. Pokud bude Karel Schwarzenberg zdráv a při síly a pokud TOP 09 najde vhodné lidské zdroje, stane se lídrem na pravé straně politického spektra.

ODS na podzim mohutně prohraje senátní i komunální volby. V senátu obhajuje 18 z 27 křesel, což je neobhájitelné. V komunálních volbách drží primátorské posty ve městech Praha, Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem (Sisákův Jan Kubata), Pardubice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Kladno, Liberec, Teplice, Olomouc, Mladá Boleslav, Zlín, Děčín, Jihlava, Chomutov a Opava. I zde dojde k podstatným ztrátám. Udržet 17 primátorů z celkových 24 je pro současnou ODS zhola nemožné.

Občanskou demokratickou stranu čeká hodně rušno v regionálních sdruženích. Takzvaní kmotři sice na kongresu výrazněji neuspěli, na místních úrovních jsou ale stále silní. Navíc, ne každý je tak hloupý jako Praha. Nominovat Davida Vodrážku na místopředsedu po jeho kandidátském projevu na post 1. místopředsedy je opravdu stěží uvěřitelné a svědčí to o rozkladu ODS v hlavním městě. To ústecká organizace na to šla fikaněji. Temná čtveřice Kubata, Gandalovič, Šulc a Řápková se o nic nepokusila. Chytře ale narafičila Alexandra Vondru.
-mot-

Předcházející článek

Skvělá zpráva: Komunista nebude ve vedení sněmovny.

Následující článek

V Leninově rodišti by se měly prohánět české tramvaje