OKD míří k radikálnímu řešení

Zítra se v Amsterdamu uskuteční valná hromada New World Resources (NWR). Paralelně se také scházejí šéfové OKD s odboráři v Ostravě. Odbory to nakonec pravděpodobně budou, nikoli akcionáři NWR, kdo sehraje podstatnější roli v budoucím uspořádání OKD. Aktuálně se ladí scénář záchrany této těžební společnosti, kde by stát s podporou odborů vstoupil do partnerství s českými byznysmeny Petrem Otavou a Petrem Pauknerem.

Zdeněk Bakala a Peter Kadas oficiálně už nejsou spolumajiteli NWR, pravděpodobnost, že minimálně první z nich je nějak spojen se současnými hlavními akcionáři, je ale hodně vysoká.

Za takzvanou Ad Hoc Group, sdružující trojici největších věřitelů a dnes také akcionářů NWR (fondy Ashmore Investment Management, Gramercy Advisors a M&G Investment Management), vyjednávají nadále stejní Bakalovi lidé v čele s šéfem NWR Garethem Pennym a logicky se chovají v jeho a také ve svém vlastním zájmu. Za nimi jdou v minulosti uzavřené nevýhodné obchodní, servisní a poradenské smlouvy mezi OKD a NWR. Například smlouvy s dodavateli důlních strojů byly finančně realizovány NWR, ale následně placené z OKD. Patří sem také financování OKD prostřednictvím NWR převyšující několikanásobně současné tržní podmínky. Poskytnout OKD za těchto okolností jakoukoliv státní finanční či jinou podporu je prostě problematické. Jakkoli se bude někdo snažit udržet OKD nad vodou, bude muset právě tyto smlouvy bezpodmínečně zrušit, a jinak než z konkurzu to v zásadě nepůjde.

To významně komplikuje výhledy jakékoliv spolupráce Ad Hoc Group na záchraně OKD. Ačkoliv stát zatím v podstatě jen přihlíží pádu společnosti do nevyhnutelné insolvence, je jasné, že bez jeho výrazného zapojení budoucnost dolů na Ostravsko-Karvinsku neexistuje. Rychlý konkurz, postrach pravidelných dodavatelů OKD jako je například AWT, kteří mohou v dolech utopit těžko vymahatelné jmění, se bohužel zdá v tuto chvíli jako nejschůdnější varianta. Vyhrůžky ze strany NWR, že těžba bude v takovém případě zastavena, je taktizování a hra s časem.

V tuhle chvíli se rýsuje toto nejpravděpodobnější řešení, na kterém pracuje duo Petr Otava a Petr Paukner s podporou Martina Ulčáka: OKD půjde do konkurzu, stát s podporou odborů utvoří nový státní podnik, který provede ve spolupráci se zmíněnými byznysmeny rychlou restruktualizaci aktiv a doly s budoucností (ČSM, Darkov, ČSA, případně Lazy) v této firmě zůstanou. Prostřednictvím státního podniku Diamo se zajistí likvidace a následná rekultivace dolu Paskov. Zároveň dojde k prodeji zbytku aktiv, které nebudou souviset s budoucí těžbou. Nový podnik manažersky spolu se státem a odbory ovládne Otava s Pauknerem, kteří OKD nejspíš rychle „očistí“ od všeho, co souvisí s minulostí NWR. Vedle nového obchodního modelu to bude zároveň chtít plán útlumu, což půjde za státem. Tedy sociální program pro zaměstnance a následná rekultivace. Otava s Pauknerem podle jejich vyjádření jsou ochotni zajistit finanční podporu těžebních aktiv OKD a těžbu minimálně na dalších pět let.

Zájmy Otavy, spolumajitele a šéfa MTX CZ (Metalimex), jsou jasné. Jeho OKK Koksovny jsou klíčovým odběratelem koksovatelného uhlí z OKD, stejně jako Coalmill energetického uhlí, Otavova rodina je navíc s doly spojena po generace. Pauknerova skupina Carbounion dnes s OKD má minimální byznys, to by ale Paukner rád změnil. Kromě obchodu s uhlím se mu synergie nabízí i pro spediční Carbosped.
-pes-

Předcházející článek

Tohle Číňanům nevyšlo. Tedy, zatím

Následující článek

Valná hromada NWR: hlavní akcionáři nepřítomni, záchranný plán pro OKD rovněž nepřítomen