Otec a syn Kurkové kontrolují největší podíl v developerské firmě Orco

Prosperita investiční společnost, otevřený podílový fond globální se stala největším akcionářem realitní a developerské společnosti Orco. Podíl navýšila na 5,02 procent. Na konci letošního ledna vlastnila 338 tisíc akcií, což představovalo 3,09 procent Orka. Fond je součástí skupiny Prosperita, kterou vlastní miliardáři Miroslav Kurka (77) a jeho syn Miroslav Kurka (48). Konglomerát tvoří více než padesát společností.

Pro Kurky představuje nákup akcií Orka značně ztrátovou záležitost. Jenom na zmíněných 338 tisících akciích prodělali více než 50 milionů korun. Není vyloučeno, že ztráta je ještě podstatně vyšší. Větší část balíku nakupovali v době, kdy se Orco obchodovalo na pražské burze za více než 250 korun. Nyní stojí kolem 104 korun.

Otec a syn Kurkové vyrostli na kuponové privatizaci. Jejich Prosperita získala v obou kolech kolem 65 tisíc „diků“. Skupina postupně ovládla řadu výrobních podniků, průmyslových areálů, realit, vinařství nebo rybářství. Mezi hlavní společnosti holdingu patří Energoaqua, Toma, S.P.M.B., Kdynium, České vinařské závody, Mate, Karoseria, Tesla Karlín. Jenom Energoaqua a Toma mají tržní kapitalizaci kolem dvou miliard korun.

Kurkové mají poměrně dobrou pověst.
-mot-

Předcházející článek

Francouzi posilují v Janě, české úklidové trojce

Následující článek

Týden, který se opravdu povedl