Panoptikum města pražského: Pět milionů za Bémovu rozlučku

Další plod hospodaření někdejšího primátora Prahy Pavla Béma a jeho přátel nyní sklízí hlavní město. Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) mu udělil pětimilionovou pokutu za neoprávněné zadání zakázky pro jihlavskou firmu Gordic na vytvoření jednotného ekonomického softwaru. Zakázka v celkové hodnotě 538,6 milionů korun bez DPH byla narychlo ušita bez soutěže v neveřejném řízení v době, kdy už Bémovi a spol. na magistrátu zvonila hrana. Zadávací smlouvy byly podepsány 1. září 2010, nový primátor Bohuslav Svoboda nastoupil dva měsíce poté.

„Škoda jenom, že ÚOHS nemohl vyslovit zákaz plnění smlouvy. Případ totiž šetřil z vlastního podnětu, nikoliv na návrh některého z poškozených dodavatelů,“ říká Tomáš Pfeffer z poradenské společnosti Indoc, která se soustřeďuje na veřejné zakázky a bedlivě sledovala i tuto. Je opravdu s podivem, že firmy jako Microsoft, SAP, Asseco, Unicorn a další mlčky přihlížely, jak Praha bez soutěže pořídí informační systém za víc než půl miliardy korun. Ale tak to prostě v hlavním městě chodilo. Co kdyby se magistrátní parta urazila?

Jednací řízení bez uveřejnění je typem zadávacího řízení, v němž zadavatel vyzývá k jednání jednoho zájemce nebo omezený okruh zájemců. To lze použít jen za mimořádných podmínek a při splnění určitých kritérií. ÚOHS v odůvodnění pokuty konstatoval, že tato zakázka nebyla tímto případem. Rozhodnutí je zatím nepravomocné.
-pes-

Předcházející článek

Bakala a spol vážně zvažují prodej 44 tisíc bytů, které získali při převzetí OKD

Následující článek

Otavova severomoravská hliníkárna zvedla výnosy i čistý zisk