Penta Investments je ve finále polského developerského tendru, HB Reavis vypadla

Slovenská společnost HB Reavis miliardářů Ivana Chrenka a Viliama Pančíka je aktuálně se svými zhruba 330 tisíci čtverečních metrů, na nichž v Polsku staví, dvojkou tamního realitního trhu. Svou pozici ale zatím nevylepší, vypadla totiž z tendru polských státních železnic PKP na rekonstrukci a komerční využití Gdaňského nádraží a jeho okolí ve Varšavě. Do finále jde naopak česko-slovenská skupina Penta Investments.

Kromě HB Reavis, která v přepočtu disponuje vlastním kapitálem ve výši zhruba 23 miliard korun, ze soutěže vypadly ještě dvě polské společnosti Echo Investment a Marvipol. Dál jdou s Pentou belgické Ghelamco a Immobel.

Ghelamco se zdá být favoritem, jde totiž o firmu, která je na polském trhu v současnosti dominantní, přičemž jednou ze zásadních podmínek výběrového řízení je dostatečná zkušenost z podobných staveb.

Penta (v tendru oficiálně figuruje jako konsorcium firem Ymma Holding, Penta Investments a Penta Investments Limited) nemůže v tomto ohledu v Polsku vykázat žádnou referenci, pomoci ji ale může její pražský projekt Florentinum nebo zatím nerealizovaný projekt v konsorciu s Českými drahami na rekonstrukci a obchodní využití pražského Masarykova nádraží. Ten samý model, tedy rovněž v konsorciu s PKP, má být aplikován na Gdaňské nádraží.

Kdo se stane vítězem, který dostane k dispozici zhruba 70-80 tisíc metrů čtverečních hrubé podlažní plochy využitelné pro kanceláře a obchody, by mělo být jasné po 18. listopadu. Do toho data musí tři finalisté podat zadávajícímu PKP závazné nabídky.
-pes-

Předcházející článek

Pražský dopravní podnik může celkem elegantně „vyrušit“ smlouvy se Škodou Transportation

Následující článek

Velkým moravským hazardním skupinám rostou tržby, ale také padají zisky