Penta Investments se nespokojuje s Trendem a 7 Plus, chce další mediální domy

Podle informací motejlek.com je private equity skupina Penta Investments poměrně blízko dohody o vstupu do největšího jednotlivého slovenského vydavatelského domu Petit Press, jehož vlajkovou lodí je deník Sme. Další klíčová aktiva představují portál sme.sk, Korzár, Új Szó, regionální týdeníky MY, bezplatné noviny ECHO, tiskárna, v angličtině vydávaný týdeník The Slovak Spectator a pochopitelně Lišiak, měsíčník pro křížovkáře s padesátiletou historií.

Petit Press loni utržil 25,4 milionů eur a vytvořil čistý zisk lehce přes 500 tisíc eur. Jeho spoluvlastníky jsou s rovným podílem německé vydavatelství Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft mbH a Prvá slovenská investičná skupina, dcera českého investičního holdingu Proxy – Finance, jehož kontrolními akcionáři jsou miliardáři Peter Vajda a Václav Foglar. Při prodeji jednoho z podílů je s největší pravděpodobností nutný souhlas i druhého akcionáře.

Není sporu o tom, že pro Němce, po prodeji Mafry Agrofertu Andreje Babiše, nedává žádný smysl držet polovinu Petit Pressu. Pro Vajdu už zřejmě také nejde o žádné terno. Právě Agrofert byl dosud považován za hlavního favorita převzetí vydavatele Sme. Ovšem Penta se rozjela a po tento týden oznámeném převzetí vydavatelství Trend Holding a Spoločnosť 7 Plus bude jen těžko k zastavení. Kromě Petit Pressu má rozpracovaných více věcí. Akce „Mediální nájezd“ je i v rámci Penty absolutně utajovaný projekt. Nákupy probíhají bez obvyklé due diligence. V případě Penty jde o zcela unikátní postup.

Je třeba připomenout, že deník Sme, ačkoli je s ní spojován, nespustil kauzu Gorila, jejíž ústřední postavou byl managing partner Penty Jaroslav Haščák. Právě Haščák a další partner/spolumajitel Eduard Maták stojí v čele týmu bleskových mediálních akvizic.

Dnes se přijdou tři lidé z Penty představit do Spoločnosti 7 Plus a Trend Holdingu. Jedním z nich bude právě zmiňovaný Haščák.
-mot-

Petit Press v číslech
rok tržby čistý zisk
2010 29,1 mil eur 1,33 mil eur
2011 27,4 mil eur -0,75 mil eur
2012 27,0 mil eur 0,52 mil eur
2013 25,4 mil eur 0,52 mil eur
Zdroj: finstat.sk

Předcházející článek

Český nájezdník blízko převzetí kontroly nad firmou s tržní kapitalizací 1,4 miliardy eur

Následující článek

Další český nájezd na Západ. Cíl: italská Lucchini RS