Penta je mezi posledními čtyřmi zájemci o polská aktiva Vattenfallu

Investiční skupina Penta Investments se pustila do největšího sousta v její dosavadní historii. A má šanci uspět. Vattenfall ji a další tři firmy vybral jako finalisty tendru, v němž švédský energetický koncern prodává svoje polská aktiva. V přepočtu bratru za 40 miliard korun. Kromě Penty Investments jsou ve hře tři polské holdingy – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), Tauron Polska Energia a Kulczyk Investments. Vypadl například Energetický a průmyslový holding, pro nějž to ale nebyla priorita nebo francouzské společnosti GDF Suez a Dalkia.

Švédský státní energetický koncern nabízí pětici tepláren a elektráren s celkovým instalovaným tepelným výkonem 4800 MWt a elektrickým výkonem téměř 1000 MWe. Švédové jsou vůbec největším výrobcem tepla v Polsku. Patří jim čtvrtina trhu. Vlastní také rozvodnou síť v Horním Slezsku, kde mají přes milion zákazníků nebo téměř devatenáct procent energetické skupiny Enea.
-nik,mot-

Předcházející článek

Hušák vysál a zničil Sazku. Teď pro ni chce pracovat zadarmo. Spíš by měl vrátit, co mu nepatří

Následující článek

Reakce Jiřího Bundy, CEO sázkového holdingu Fortuna Entertainment Group na upoutávku „Štefunko z PPF pytlačí ve Fortuně, ta dál krvácí“