Penta má schválený nákup slovenských nemocnic, chtěla by i polské

Skupina Penta Investments definitivně ovládla společnost Estate Consult, provozující síť deseti slovenských regionálních nemocnic Svet zdravia. Její akvizici z konce loňského roku nyní posvětil slovenský antimonopolní úřad.

Cena transakce, při níž Penta získala stoprocentní podíl na firmě od Petera Mertla a Petera Vaška (oba dříve prošli Pentou), nebyla zveřejněna. Velké peníze to ale nebyly. Jednak jde prozatím o ztrátový byznys, jednak je část nemocnic stále spoluvlastněna samosprávou. Estate Consult nemocnice a podíly v nich získala teprve nedávno v tendrech vypsaných jednotlivými slovenskými kraji.

Penta hodlá do špitálů napumpovat ještě tento rok tři miliony eur. Za ně se mimo jiné nakoupí lineární urychlovač, nové ultrazvuky a rentgeny a část investice padne také na nutné opravy včetně zatékajících střech.

Skupina touto akvizicí posílila své postavení na slovenském zdravotnickém trhu. Mozaika jejího „medibyznysu“ se tu dosud skládala ze sítě lékáren, ambulantních a zdravotních center, laboratoří a také zdravotní pojišťovny DÔVERA. Poté, co přibyla síť nemocnic, zbývá snad už jen záchranná služba. I tu Penta kdysi měla, přesněji polovinu v největší soukromé slovenské záchrance Falck Záchranná. V roce 2008 ji ale dánskému Falcku plně přenechala a nehodlá se v této oblasti dále angažovat.

Jak uvedl v červnovém rozhovoru pro motejlek.tv investiční ředitel Penty Václav Jirků, skupina se nyní zajímá také o akvizici sítě dvanácti nemocnic v Polsku, zatímco v Česku v této oblasti příležitosti nevidí.
-pes-

Předcházející článek

Prastará Orkla razantně vstupuje na český trh

Následující článek

Výroční zpráva BIS říká, že Kalouskovo ministerstvo čile kooperuje s hazardní lobby