Penta podruhé prodloužila nabídku na převzetí aktiv rakouského strojírenského koncernu A-TEC Industries

Penta Investments se nadále uchází o veškerá aktiva největší rakouské strojírenské skupiny A-TEC Industries. Platnost svojí už jednou prodloužené nabídky dnes protáhla do konce srpna letošního roku. A-TEC Industries je v insolvenci, do které se dostala především díky projektu výstavby elektrárny v Austrálii.

Rakouský holding dluží bankám výrazně přes miliardu eur. Bez pomoci investora se neobejde. Penta už na jaře navázala kontakt s managementem, v jehož čele stojí Mirko Kovats. Rakouský oligarcha je majoritním vlastníkem skupiny s desítkami dcer a 5500 zaměstnanci ve dvanácti zemích, včetně České republiky. Penta dosud není na rakouském trhu zastoupena.

A-TEC byl v posledních letech opravdovou štikou na evropské scéně. Rychlý růst tržeb kulminoval v roce 2008, kdy se přiblížily 3,3 miliardám eur. Ještě předloňská EBITDA přesáhla v přepočtu pět miliard korun. V roce 2007 představovala tržní kapitalizace 1,3 miliardy eur, nyní se pohybuje pod hranicí čtyřiceti milionů.

Po druhé světové válce jde v Rakousku o třetí největší insolvenční řízení. Klíčové větve uskupení představují subholdingy zastřešené firmami Emco, Montanwerke Brixlegg a ATB Austria Antriebstechnik.

Pro Pentu představuje A-TEC velkou výzvu – skupina může v budoucnu představovat skutečné terno. Nemá totiž nouzi o zakázky, které meziročně stouply o 43 procent. EBITDA v prvním čtvrtletí letošního roku překročila 30 milionů eur.
-mot-

Autor je akcionářem A-TEC Industries

Předcházející článek

Petr Kellner vstoupil do revíru Andreje Babiše

Následující článek

Soukupova Médea zvedla čistý profit o téměř devadesát procent