Penta vyjednává s akcionáři Sazky o převzetí byznysu loterijní společnosti

Akcionáři Sazky jsou na dně. Peníze, které jim tekly v minulosti, v současné době míří na konta majitelů dluhopisů, která Sazka emitovala. Letos by měli od loterijní společnosti dostat celkem 400 milionů korun. Zatím jim bylo vyplaceno ve čtyřech splátkách zhruba 135 milionů korun. Akcionáři nevěří, že by slíbenou částku do konce roku skutečně obdrželi. Jsou pod silným tlakem a tak začali hledat řešení, které by jejich zoufalou finanční situaci zlepšilo. Vyjednávají s firmami, které by případně mohly byznys Sazky převzít a vlastně tak nahradit její stávající management.

Nejpokročilejší jednání probíhají s investiční skupinou Penta Investments. Ta nemá zájem na převzetí Sazky jako firmy. S dluhem překračujícím deset miliard korun nejde zrovna o zajímavou investici. Penta usiluje o jen o byznys Sazky, který představují především loterie, dále kursové sázky a videoloterijní terminály.

Jednání jsou poměrně konkrétní. Penta by z výdělku platila závazky spojené s arenou, závazky dodavatelům a bankovní úvěry. Akcionáři by dostávali pevnou roční částku. Původně se jednalo o 600 milionech. Později byla částka snížena na 400 milionů. Díky tomu, že Sazka letos vyplatila akcionářům jenom 135 milionů, vypadá to, že nabídka Penty klesne někam k 300 milionům. Do budoucna by mohla být navýšena o podíl na zisku.

Při prvním pohledu na výše zmíněná čísla je patrné, že v současné době by Penta na provozování byznysu Sazky příliš nevydělávala. Jedinou cestou je snížení nákladů, zvýšení tržeb a zisků. Všechny tyto možnosti jsou reálné a s dobrým managementem dosažitelné. Velké rezervy má Sazka například v kursovém sázení a provozování videoloterijních terminálů. Podle výroční zprávy Sazky za rok 2008 kursové sázení loni vykázalo hrubou ztrátu 75 milionů a StarPot (videoloterijní terminály) dokonce 87 milionů korun.

Podle informací webu motejlek.com se o byznys loterijní společnosti zajímají i další investiční skupiny působící na českém trhu. Penta má ale největší motivaci. V minulosti se zásadně podílela na obou emisích dluhopisů Sazky a určitě tedy nestojí o to, aby se v této souvislosti vyskytly nějaké závažné problémy. Mohlo by to poškodit její reputaci.
-mot-

Son Clariano, Menorca

Předcházející článek

Na gymnáziu manželů Kellnerových se vyskytla prasečí chřipka

Následující článek

Daniel Beneš, druhý muž ČEZ, udělal zatím nejhorší obchod s akciemi