Petrcíle prodala podíl v ArcelorMittalu Ostrava za 7,2 miliardy korun

Už přes rok běží jednání (kontakty) mezi ArcelorMittalem a skupinou PPF Group Petra Kellnera. Ve hře není žádná maličkost, ale částka za jakou koupí ocelářský gigant téměř patnáct procent akcií společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Zdá se, že v posledních měsících došlo k zásadnímu posunu. O letošních prázdninách proběhla v naprostém utajení poměrně objemná transakce. Společnost Petrcíle, kterou přes Zuglite Investments kontroluje Petr Kellner a podílí se na ní i Pavel Tykač, prodala za 7,2 miliardy korun kyperský Harvton Investments a možná i zhruba 114,6 tisíc akcií ArcelorMittalu Ostrava.

Společnost z Larnaky vlastní nejméně 1 719 881 akcií hutí ArcelorMittal Ostrava, což představuje 13,881 procentní podíl. Jde o balík, který dříve vlastnilo ministerstvo financí. Na začátku loňského roku ale rozhodčí soud přiřkl tento značný majetek firmě Petrcíle. A to za naprosto směšných 850 milionů korun. Jedním z arbitrů byl i Milan Kindl, hlavní postava skandálu na Právnické fakultě Západočeské Univerzity v Plzni.

Na koho byla společnost Harvton Investments i s cenným majetkem převedena, se webu motejlek.com zatím zjistit nepodařilo. Jisté je, že Petrcíle na prodeji kyperské firmy vydělala výrazně přes 6 miliard korun. Alespoň papírově. Není totiž vyloučeno, že jde o „tvorbu“ pohledávky, která se může hodit. Tuto verzi podporuje dosavadní postoj skupiny ArcelorMittal, která podle důvěryhodného zdroje není ochotna zaplatit víc, než kolik byly Kellnerovy a Tykačovy náklady na pořízení akcií ostravské hutní společnosti. ArcelorMittal se ale může přepočítat. Kellner ani Tykač rozhodně nejsou v pozici, kdy by museli prodávat. Akcie si mohou nechat klidně desítky let.

V časech příštích se může kolem Petrcíle udát ještě mnoho zajímavého. Jde zejména o to, jak se soudy postaví k některým transakcím týkajícím se Českomoravské železárenské. Tato společnost byla v roce 2000 až 2004 jediným vlastníkem Petrcíle. Poslední rozhodnutí Nejvyššího soudu může řadu transkací, které ve firmě proběhly, postavit do jiného světla, než se dnes jeví.
-mot-

Poznámka: Jednatelem Petrcíle je Tykačův člověk Tomáš Láznička. Podíl Zuglite Investments v Petrcíle, který představuje 100 procent základního kapitálu firmy, je zastaven ve prospěch Marksamy. Nizozemská společnost je součástí konsolidovaného celku PPF Group.

Předcházející článek

Polské a ruské černé uhlí Pauknerovi svědčí, loni vydělal 207 milionů po zdanění

Následující článek

Amazon.com výrazně překonal období internetové bubliny