Německá čpavkovna potvrdila výsadní postavení v rámci Agrofert Holdingu

SKW Stickstoffwerke Piesteritz si loni udržela pozici nejziskovější společnosti v rámci zhruba 250 hlavého konglomerátu Agrofert Holding. Webu motejlek.com to potvrdil Andrej Babiš, jediný vlastník Agrofertu a předseda dozorčí rady SKW Piesteritz. Přesnější údaje budou k dispozici později.

Firma je největším německým výrobcem močoviny, amoniaku a kyseliny dusičné. Předloni se stala největším a nejziskovějším podnikem celé skupiny Agrofert Holding. Obrat v přepočtu překročil 13 miliard korun a zisk po zdanění 1,1 miliardy. Obě čísla byla v historii SKW rekordní.

Agrofert se stal podílníkem společnosti se sídlem v sasko-anhaltském městě Lutherstadt Wittenberg v roce 2002, kdy koupil se švýcarskou Ameropou od koncernu Degussa jedenapadesát procent. Před třemi lety získal plnou kontrolu. Historie SKW spadá do období první světové války. V roce 1915 byla založena Říšská dusíkárna Piesteritz. První karbidový odpich proběhl o Vánocích téhož roku.

Dnes má obrovský piesteritzský agrochemický komplex rozlohu zhruba 220 hektarů. V areálu působí desítky dalších společností, které se zabývají výrobou bionafty, melaminu, proteinů, páry či elektřiny.
-mot-

Předcházející článek

Beran skutečně nemusí Komárkovi vydat akcie, ani zaplatit pokutu

Následující článek

Agrofert Holding loni dosáhl historicky nejvyššího zisku