Plzeňskou Škodu Power chce koupit za 11 miliard korejská Doosan Group

Před pěti týdny web motejlek.com zveřejnil v sekci pro registrované uživatele článek o tom, že Škodu Power chce koupit jihokorejská společnost. Doosan Group ze skupiny Doosan Heavy Industries & Construction nyní svůj zájem oficiálně potvrdila. V této souvislosti byla zmíněna částka v přepočtu kolem 400 milionů eur.

Zde je plná verze článku, který motejlek.com zveřejnil 18. května:

Prodej plzeňské Škody Power je na spadnutí
Až 400 milionů eur, tedy kolem jedenácti miliard korun, je připravena zaplatit korejská společnost za Škodu Power, která je veledůležitou dcerou plzeňského strojírenského koncernu Škoda Holding. Korejci, jejichž jméno autor slíbil udržet zatím v tajnosti, si najali jako poradce malou, ale dravou a úspěšnou českou investiční banku Wood & Company Financial Services.

Škoda Power předloni vydělala 667 milionů korun po zdanění a její obrat činil 4,77 miliard. Loňské číslo by mělo být zhruba o 800 milionů vyšší. Společnost je předním evropským výrobcem a dodavatelem technologických zařízení pro všechny druhy elektráren.

Dominantní postavení v produkci Škody Power mají turbíny. Díky hodně těsnému vztahu s polostátním energetickým holdingem ČEZ je zajištěn dostatek zakázek. Firma se zhruba 900 zaměstnanci je ale úspěšná i na zahraničních trzích. Dokonce větší část produkce vyváží. Výhled je ještě lepší. V řadě zemích se připravuje gigantické projekty na výstavbu nových energetických zdrojů. Škoda Power určitě bude schopná získat část koláče.

Škoda Power je stoprocentní dceřinou společností Škody Holding, za níž stojí Appian Machinery. Skutečnými vlastníky plzeňského koncernu jsou monačtí investoři Marek Čmejla a Jiří Diviš, jisté podíly drží manažeři Škody a zřejmě i Martin Roman, první muž holdingu ČEZ.
-mot-

Předcházející článek

Aerolinie SkyEurope Airlines jsou v bankrotovém režimu

Následující článek

Rádio Impuls podstatně zvýšilo čistý zisk na 136 milionů korun