Po PPF a Hušákovi si stěžuje i Czech Coal

Human Resources & Communications Director společnosti Czech Coal sepsal přípis, který poslal předsedovi Rady Českého rozhlasu, místopředsedkyni Rady Českého rozhlasu, ředitelce zpravodajství Českého rozhlasu. Radek Stavěl si stěžuje, že jsem jako vedoucí redakce reportérů Čro porušil nejméně osm ustanovení Kodexu Českého rozhlasu a výrazně tak překročil rámec dobrých mravů novináře působícího ve veřejnoprávním sdělovacím prostředku.

Stavěl píše, že opakuji nepravdivá tvrzení Martina Bursíka a svou interpretací jim dodávám zdání pravdivosti. Dále mám tvrdit, že někdo chodí po Praze a trousí nepravdivé informace o vlivu skupiny Czech Coal na vládu České republiky. “Vyloženě urážlivá je poznámka (myšleno Motejlkova) o závislosti majitelů Czech Coalu na penězích,” píše také Stavěl. Dodává, že záměrně osočuji Czech Coal a poškozuji dobré jméno společnosti. „Zvláště nás znepokojuje skutečnost, že se tak děje ve vysílání všeobecně respektovaného média, kterým je veřejnoprávní Český rozhlas,“ končí dopis Stavěl.

Moje vyjádření
Domnívám se, že Martin Bursík patří mezi čestné osoby a jeho tvrzení jsou pravdivá. Proto se s jeho tvrzeními ztotožňuji.

Informaci o vlivu skupiny Czech Coal na tuto vládu beru jako naprosto samozřejmou věc, která je dle mého názoru nezpochybnitelná. Stejný názor má výše zmíněný poslanec, bývalý dvojnásobný ministr a místopředseda vlády Martin Bursík. Ostatní o tom nechtějí veřejně mluvit. Mezi čtyřma očima to potvrdí každý, kdo je v této zemi v obraze.

Pan Radek Stavěl evidentně nezná majitele skupiny Czech Coal. Padesátiprocentní vlastník Czech Coal Pavel Tykač se určitě necítí být sdělením, že je závislý na penězích poškozen. S jistotou se domnívám, že by moje slova podepsal. Závislí jsou i Vasil Bobela a Petr Pudil, kteří vlastní rovným dílem nizozemskou firmu Czech Coal, která drží 50 procent ve skupině Czech Coal. Oba pánové koupili v roce 2008 od Luboše Měkoty a Antonína Koláčka 80 procent v nizozemském Czech Coal za více než 11 miliard korun. Podle mých informací stále Měkotovi a Koláčkovi dluží kolem 10 miliard korun. Jsou tedy pod značným tlakem, aby svůj dluh uhradili. Z toho plyne, že jsou závislí na penězích.

Závislost majitelů Czech Coalů na penězích také ilustruje vyjednávání o ceně hnědého uhlí pro firmu Energotrans. Tato je dceřinou společností Pražské teplárenské a provozuje elektrárnu Mělník I, která zásobuje teplem cca 25O tisíc pražských domácností, dále řadu podniků, institucí a úřadů. Cena hnědého uhlí dodávaného skupinou Czech Coal energetickému holdingu ČEZ se v letošním roce pohybuje na úrovni 30 korun za gigajoule (bez dopravy). Po Energotransu Czech Coal požadoval letos na jaře, aby od roku 2013 platil 83,33 korun za gigajoule (včetně dopravy). Energotrans je dosud plně závislý na uhlí od Czech Coalu, ten si toho je vědom a diktuje si takovéto nehorázné podmínky. Pokud by Energotrans přijal a zároveň chtěl udržet stávající výši zisku, vzrostla by cela tepla pro Pražany o zhruba 20 procent. Toto jednání považuji za závislost majitelů Czech Coal po penězích.

Dle mého názoru je otázkou, do jaké míry Czech Coal v současné době vůbec může disponovat dobrou pověstí.

Ještě bych připomněl, že obdobná slova, o nichž se zmiňuje Stavěl, jsem řekl tento týden v přímém přenosu České televize.

Stavěl není prvním stěžovatelem na moji osobu.

Dopis na Radu Českého rozhlasu zaslal představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Někdo by ho klidně mohl nazvat udavačským. Hušák si paradoxně nestěžoval na žádná konkrétní pochybení. Měl ale velkou starost o to, jestli jako vedoucí pracovník Českého rozhlasu nezneužívám prostředky koncesionářů pro osobní prospěch. Za zmínku stojí, že v psaní dopisů o jiných lidech má Aleš Hušák zkušenost minimálně od roku 1980.

Na generálního ředitele Českého rozhlasu se obrátil i Lubomír Král, člen představenstva PPF. Také on má obavu, že porušuji Kodex Českého rozhlasu a zneužívám Český rozhlas ke svým soukromým aktivitám. Král přímo zmiňuje, že přístup na některé články na www.motejlek.com jsou umožňovány pouze po registraci čtenáře, a to za úplatu. Poměrně dlouze rozebírá mnou pronesené slovo změť. Prý mi slouží k navození dojmu nekoncepčnosti projektů skupiny PPF. V Kellnerově skupině je mnoho lidí, kteří se z jistých důvodů bijí za zájmy PPF velmi vehementně. Často jde o osoby, kteří byli někým přeskočeni. Jestli jde i o Krále, nevím. V každém případě mám pro jistotu plné porozumění pro to, co sepsal, podepsal a odeslal.
-mot-

Předcházející článek

Aero dostalo miliardový kontrakt na kokpity bojového vrtulníku UH-60 Black Hawk

Následující článek

Weil, Gotshal & Manges zatím „vylovila“ na ministerstvu dopravy 180 milionů