Poláci zvažují privatizaci dominantního prodejce tisku Ruch, v minulosti se o něj zajímala Penta

Polským státem kontrolovaný Ruch ročně utrží v přepočtu kolem 25 miliard korun. Společnost kotovaná na varšavské burze prodává lehce přes čtyřicet procent veškerého tisku v Polsku. Provozuje kolem 7400 malých obchůdků (trafik) a do 32 tisíc dodává. Vláda o prodeji uvažuje proto, že výsledky Ruchu se v poslední době zhoršují.

Firma se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty, postupně ztrácí podíl na trhu a její akcie za poslední rok ztratily kolem 35 procent. Například dnes se propadají o více než šest procent. Vláda drží 56,86 procent Ruchu. Aktuální tržní hodnota státního podílu se pohybuje kolem 285 milionů zlotých, což představuje necelých 1,8 miliardy korun. Kromě trafik společnost provozuje síť asi třiceti kaváren „i coffee“.

V roce 2007, kdy se o prodeji státního podílu mluvilo naposledy, projevila o Ruch zájem investiční skupina Penta Investments. Není důvod, aby svůj názor změnila. S Ruchem se v roce 2007 střetla v souboji o maloobchodní řetězec Žabka. Penta nabídla 130,5 milionů eur a vyhrála. Tehdejší šéf Ruchu Adam Pawlowicz na konci roku 2007 řekl, že dříve nebo později Penta jeho firmě Žabku prodá. Pokud by Penta Ruch převzala, stala by se skutečným maloobchodním obrem na lidnatém polském trhu.

Penta nedávno převzala největšího polského výrobce ocelových drátů a lan Drumet. Za zhruba deset dnů by mělo být jasné, jestli získá ve vládním privatizačním tendru výrobce vrtulníků a subdodavatele částí helikoptér PZL-Świdnik. Jediným soupeřem je italská AgustaWestland.
-mot-

Předcházející článek

Jak si stojí nejlepší česká advokátní kancelář

Následující článek

Věřitelé otce zakladatele ŠVARCSYSTÉMU definitivně odepíší přes 550 milionů