Pomozte s námi ukrajinským ženám a dětem na útěku, máme pro ně dům

V centru Prahy na Újezdě stojí dům původně určený k rekonstrukci a komerčnímu využití. Jeho majitel ale po vypuknutí humanitární krize způsobené ruskou agresí vůči Ukrajině dům okamžitě přeměnil v azylové centrum. A protože nezištný majitel je náš přítel a my jsme zas přátelé dalších lidí, vznikla z toho komunitní akce, jejímž cílem je poskytnout ubytování a prostředky na život až pro 40 ukrajinských matek a dětí prchajících před válkou. Byty už prošly rekonstrukcí, aby se v nich mohlo začít žít, další už je na nás. Pomozte s námi.

Majitel, který netouží po popularitě, dům nabízí samozřejmě zcela bezplatně zatím na jeden rok. Dál se uvidí, jak bude konflikt na východě eskalovat a kdy se budou moci uprchlí občané Ukrajiny vracet do svých domovů. S podporou majitele domu se mnoho dobrovolníků a organizací pustilo od počátku března do shánění potřebného materiálu, nákupu vybavení a hlavně do práce přímo na místě, a tak se během pár dní podařilo uvést neobyvatelné byty určené k rekonstrukci do stavu, který umožní ubytování těchto rodin. Do domu se již k dnešnímu dni nastěhovalo 17 duší.

Jsme v kontaktu s Registračním centrem a očekáváme, že další lidé dorazí v nejbližších dnech. Zdá se, že první krok se zdařil a dojde k naplnění všech bytů. Následujícím krokem je zajištění dlouhodobého financování a podpory těchto rodin. Především půjde o dovybavení bytů a pokrytí základních potřeb jednotlivců a zajištění úhrad za elektřinu, plyn a vodu. Proto vyhlašujeme mezi svými přáteli a v dalším širším okolí sbírku, která pomůže tyto finance zajistit.

Garantem sbírky je zapsaný spolek Artmeetpoint (pro tyto pohnuté časy neformálně přejmenovaný na Lifemeetpoint), jehož předsedou je spoluautor MotejlekSkocdopole.com Petr Skočdopole.

Naše výzva a prosba, se kterou se na vás obracíme, je žádost o poskytnutí finančních darů na účet Artmeetpoint z.s. 6043530359/0800. Klidně i formou menších pravidelných plateb. Účet je samozřejmě transparentní, účetnictví dokladovatelné. V případě, že se podaří nashromáždit prostředky, které budou převyšovat potřeby tohoto azylu, nebo že se situace změní k lepšímu, za což se modlíme, budou všechny finanční i materiální prostředky věnovány nadaci Člověk v tísni, která s nimi naloží dle vlastního uvážení. Pomoc postiženým Ukrajincům bude potřeba i v následujících letech po válce.

Partnerem sbírky je i náš kamarád Dan Bárta se svou kapelou Illustratosphere, který natočil tuto všeříkající výzvu: Dan Bárta & Illustratosphere & LIFEMEETPOINT

A toto je odkaz na transparentní účet, na němž můžete sledovat pohyby. Za MotejlekSkocdopole.com pro začátek posíláme 100.000,- Kč.
6043530359/0800

Předcházející článek

Našel se kupec pro robustní jihočeský podnik

Následující článek

Komárkovo loterijní impérium je před dalším velkým krokem