Šéf ČEZ Roman neodolal tlaku premiéra Nečase na odvolání Schmalze a rezignoval
14. září 2011, 17:56
Na ODS přicuclí pražští kmotři žádali hlavu Vladimíra Schmalze. Čtyřiačtyřicetiletý ředitel úseku fúzí a akvizic patří mezi jedenáctku klíčových manažerů polostátního energetického holdingu. Parta kolem Romana Janouška mu nemůže odpustit, že postavil na stranu primátora Bohuslava Svobody, tedy proti nim. Kmotři proto chtějí proto demonstrovat sílu a Schmalze, vlivného člena ODS a pražského zastupitele, „popravit“.
Našli k tomu vhodného spojence – notně oslabeného premiéra Petra Nečase. Dlouholetý pštros české politické scény je pod tlakem nucen uzavírat různé pochybné dohody. Součástí té s kmotry byl tlak na šéfa ČEZ Martina Romana, aby se Schmalze zbavil. Roman dosud své lidi vždy podržel a za Schmalze se postavil. To se mu stalo osudným, premiér zřejmě už ovládaný kmotry, trval na svém. Roman proto přistoupil na vlastní připravený scénář a rezignoval. Jeho nástupce Daniel Beneš je „Romanovec a Severomoravan“ a proto se zatim nedají očekávat žádné převratné změny. I když v pozadí čihá připravený kandidát Petr Žaluda, toho času ředitel Českých drah. Roman by se měl přesunout do čela dozorčí rady.
Je třeba přiznat, že Schmalz v minulosti udělal minimálně jeden přehmat. Využil služeb skupiny J&T, s níž ČEZ udělal poměrně velké množství obchodů a transakcí. Schmalz je jediným vlastníkem společnosti Opifer. Minimálně devadesát procent firmy koupil od jedné z kyperských společností, které spadají pod skupinu J&T. Konkrétně jde o Altaneru Investments. Opifer zároveň sídlí v tuzemské centrále skupiny J&T. Vzhledem k citlivosti vztahů mezi ČEZ a J&T, je tato situace poněkud nešťastná a může vyvolávat řadu divokých spekulací. Schmalz si „omyl“ uvědomil a dnes je Opifer v likvidaci.
Schmalz, který vydělal na štědrém opčním akciovém programu pro manažery ČEZ přes 60 milionů v hrubém, je/byl blízkým spojencem ministra obrany, bojovníka za zájmy cigaretových koncernů a jednoho z nejzlobbovanějších členů vlády Alexandra Vondry. Ten se stal místopředsedou ODS především díky Schmalzově zákulisní šikovnosti a také vlivu ústeckých pohůnků Petra Sisáka.
Dalším tahem kmotrů by mělo být odstranění pražského primátora Bohuslav Svobody. Narušil totiž jejich kontrolu nad toky veřejných prostředků v hlavním městě.
-mot-