Příběh Callisto: český pokus o probuzení potomka po gigantovi

Není třeba představovat druhou nejznámější kryptoměnu a největší smartkontraktovou platformu Ethereum, na které jsou dnes vystavěny prakticky všechny projekty světa decentralizovaných financí a jejíž tokenový standard ERC-20 je základem většiny projektů bez vlastního blockchainu.

V roce 2016 prošlo Ethereum po takzvaném DAO hacku kontroverzním hardforkem, kdy se síť rozdělila na Ethereum, očištěné od transakcí, které jako by se nikdy nestaly, a na Ethereum Classic (ETC). Vývojáři ETC se tak rozhodli pokračovat původním řetězcem a odvolávali se přitom na základní premisu – kód je zákon a nesmí docházet k jeho obcházení. Natožpak k rollbacku, tedy zneplatnění „nepohodlných“ transakcí.

Už od začátku byla přitom k ETC jako sidechain vytvořena testnetová síť Callisto Network (CLO), u jejíhož zrodu stáli hlavní vývojáři, zakladatelé Ethereum Commonwealth a Security Departmentu CLO Yohan Graterol a Dexaran – jeden z nejznámějších a dosud anonymní expert na security audity. Podobně jako Ethereum využívá Callisto Network algoritmus Proof of Work a decentralizovanou těžbu.

Hlavní vývojáři Callisto Network se v roce 2018 rozhodli osamostatnit a soustředit se právě na profesionální security audity, kterými do dnešní doby prošlo více než 350 různých blockchainů a smartkontraktů. Především v době bearmarketu (2018-2020) se ale stejně jako mnoho dalších projektů Callisto postupně propadalo na stále nižší příčky tržní kapitalizace a zdálo se, že cena CLO už nižší ani být nemůže…

Právě v této chvíli přichází na scénu český Invictus mining, za nímž stojí známé postavy české kryptoscény Karel Fillner a Vladimír Vencálek a převážně český investiční kapitál, který pro realizaci svých vlastních idejí a projektů už delší dobu koketoval s vytvořením vlastní platformy – a Callisto Network se díky kvalitě jeho vývojářů dostal do jeho hledáčku. Na začátku roku 2020 tak vznikla česká společnost Callisto Enterprise, která si pod svoje křídla vzala další rozvoj platformy, včetně financování, marketingu a zajištění mezinárodního programátorského týmu.

V současné době je na hlavní síti Callista už několik plně rozběhnutých projektů – decentralizovaná burza soy.finance, cold staking CLO s novou monetární politikou, tokenizované výnosové certifikáty Choam token určené k financování jednoho z datacenter skupiny Invictus a vzniká samostatná skupina pro NFT projekty na vlastním konceptu NFT bez nutnosti centralizovaných tržišť.

Hlavní vývojář Callisto Network – Dexaran nedávno také představil nový tokenový standard ERC-223, který doplňuje nejpoužívanější ERC-20 o významná bezpečnostní vylepšení a budeme se mu v rubrice Krypto věnovat v některém z příštích dílů.

Největší prioritou týmu Callisto je rozšíření dalších use case, které povedou k širší adopci a také zalistování na největší kryptoměnové burzy – v současné době kromě několika menších platforem probíhá nejvíc obchodů na burze Bitfinex a decentralizované soy.finance, listing na dalších významných burzách je aktuálně v jednání.

V návaznosti na spuštění rubriky Krypto investovali do CLO i spolumajitelé MotejlekSkocdopole.com Miroslav Motejlek a Petr Skočdopole.

Předcházející článek

Dvojice Středočechů prodává dobře rozjetou firmu, která mění život v kancelářích

Následující článek

Insolvenční správce Tomáše B. zostra proti Haně P. a spol.