Komárci vyvedli z dcer Moravských naftových dolů majetek až za miliardu dolarů

Rozsáhlé portfolio spravované v minulosti rodinou Karla Komárka prostředního, německým E.ON Ruhrgasem a Slovenským plynárenským priemyslem, se posledně dvěma jmenovaným významně vzdaluje. Jde především o Moravské naftové doly, v nichž Komárci nepřímo drží minoritních 37,5 procent.

Rodina pocházející z Hodonínska postupně vyvádí z Moravských naftových dolů majetky v řádu mnoha miliard korun. Samotné Moravské naftové doly dnes de facto pouze spravují majetkové účasti, které se dramaticky tenčí. Vše začalo převodem na dceřiné firmy, nyní už aktiva mizí na účtech kyperských společností, u nichž není zcela prokazatelné komu vlastně patří.

Jde například o MND Production. Bývalá dcera Moravských naftových dolů je dnes ve vlastnictví kyperské Corbino Holdings. MND Production provádí průzkum, vyhledává a těží ropu a zemní plyn na území České republiky. Firma nemá žádné bankovní úvěry, loni vydělala 110 milionů korun po zdanění a její vlastní kapitál se pohybuje kolem půl miliardy korun.

Další vyvedenou firmou z Moravských naftových dolů je MND Gas Storage, která vlastní a provozuje podzemní zásobník zemního plynu Uhřice a provozuje zásobník v Dolních Bojanovicích. Společnost disponuje vlastním kapitálem ve výši 12,75 miliard korun. Jejím vlastníkem je z 99,99 procent kyperská MND Enterprises, Moravské naftové doly drží 0,01 %. V prezentacích a na webových stránkách Moravských naftových dolů není o vyvedení obou firem ani zmínka. MND Production a MND Gas Storage jsou stále prezentovány jako dceřiné podniky.

Pod Moravské naftové doly už nespadají ani majoritní podíly v ruských společnostech NikolaevkaNěfť, VostokInvestNěfť a NovospasskNěfť. Nyní je jejich matkou kyperská Ulyanovsk Holding. Již dříve byla z pod kontroly Moravských naftových dolů vyvedena firma MND Exploration and Production, kterou uchvátila KKCG rodiny Komárků. Firma s centrálou v Londýně podniká v oblasti průzkumu a těžby ropy a zemního plynu mimo území České republiky.

Moravské naftové doly loni vydělaly 334 milionů korun po zdanění. V roce 2007 to bylo 1,11 miliardy. Jeden z „čerstvých“ Komárkových lidí na to letos v květnu reagoval slovy: „Peníze se vykouřily Moravským naftovým dolům, ale ne Komárkům“. Slušelo by se dodat, že se tak stalo i s mnohamiliardovým majetkem.

Drtivá část zisku se z Moravských naftových dolů přesunula na možná ještě dceřinou firmu MND, jejíž loňský čistý zisk vyskočil na 981 milionů, o rok dříve byla ve ztrátě.
-mot-

Předcházející článek

Dohoda Komárků s německou firmou E.ON Ruhrgas se nekoná

Následující článek

Jiří Šimáně: Ztráta ČSA ke konci roku by mohla být až tři miliardy