Privatizace Letiště Praha je nyní nereálná, hodnota společnosti propadla pod hranici jedné miliardy eur

Podle zjištění webu motejlek.com momentálně neexistuje žádný solidní investor, který by státu nabídl za Letiště Praha více než jednu miliardu eur (něco přes 26 miliard korun). Pouze jeden připustil, že hodnota je vyšší. S tím ale, že je až příliš moc proměnných.

Ani šílenec by dnes za pražský aeroport nezaplatil více než 50 nebo dokonce snad až 100 miliard korun. Tyto částky požadují příslušní ekonomičtí ministři. Ministr financí Kalousek se letos v květnu nechal v deníku e15 slyšet, že pokud vítězná nabídka nepřekročí 100 miliard korun, doporučí vládě privatizační tendr zrušit. Ministr dopravy Řebíček byl nedávno v rakouském WirtschaftsBlattu o něco přiměřenější. „Pokud by nabídka byla nižší než 50 miliard korun, doporučím neprodávat. Byli bychom spokojeni s částkou těsně pod 100 miliardami korun,“ řekl vlivnému hospodářskému deníku.

Zmíněná ministerská čísla jsou naprosto mimo realitu. Například výrazně větší a profitnější Flughafen Wien má aktuální tržní hodnotu 623 milionů eur (16,3 miliard korun). A to vídeňské letiště dokonce mnohem rychleji roste. Loni firma odbavila o 11,3 procent více cestujících než v roce 2006. Praha si polepšila pouze o sedm a půl procent. Finančí nároky obou ministrů lze také srovnat s Fraportem. Německá firma provozuje letiště ve Frankfurtu, které patří mezi největší na světě a vlastní podíly v mnoha dalších earoportech po celém světě. Tržní kapitalizace tohoto letištního gigantu se momentálně pohybuje pod hranicí 80 miliard korun. 

Česko a zejména hlavní město Praha navíc přestávají být turisticky zajímavou destinací. Jistý problém pro Letiště Praha představují jeho dva největší klienti. Jak České aerolinie, tak SkyEurope nejsou v dobrém stavu. Obě firmy představují pro ruzyňské letiště až příliš velké riziko. Případní zájemci to velmi dobře vědí.

-mot-

 

Porovnání letišť

ukazatel/firma                        Flughafen Wien        Letiště Praha

Tržby (2007)                         13 635 mil. Kč           5396 mil. Kč

Čistý zisk (2007)                      2288 mil. Kč           1113 mil. Kč

Odbavení cestující (2007)         18,9 milionů           12,4 milionů

Meziroční nárůst cestujících      11,3 %                  7,5%

Pohyby letadel (2007)              255 tisíc                175 tisíc

Aktuální tržní kapitalizace         16 miliard Kč          50-100 a více miliard Kč (zbožné přání vlády)

Zdroj: Flughafen Wien, Letiště Praha, Wiener Börse, Kalousek, Řebíček

Předcházející článek

Jedna z dceřiných společností Vajdova holdingu Proxy – Finance loni vydělala 808 milionů po zdanění

Následující článek

Tykačovo mramorové dobrodružství neplní očekávání. Zatím