Prodat? Ano, ale nejdřív na dlouho zasmluvnit. Další díl do skládačky v kauze I & C Energo

Odkrýváme další detaily nepochopitelného prodeje třebíčské firmy I & C Energo z majetku ČEZ v roce 2008. Server motejlek.com získal dokumenty z jednání dozorčí rady ČEZ v inkriminované době. Dokazují, že podnik vedený tehdy Martinem Romanem prodával firmu velmi rychle a s vědomím její nepostradatelnosti.

Už v minulých článcích jsme popsali, že prodej I & C Energo byl součástí komplexní transakce mezi ČEZ a maďarským koncernem MOL, která se z pohledu ČEZ později ukázala jako zcela nesmyslná a nevýhodná. Na jejím konci je pouze znehodnocený sedmiprocentní podíl ČEZ v MOL a v cizích rukou umístěná firma I & C Energo, která od prodeje už vydělala víc, než byla její prodejní cena.

Na jednání dozorčí rady 14. května 2008 předložil Martin Roman materiál zpracovaný za pomoci jeho klíčového manažera Vladimíra Schmalze, v němž shrnuje dosavadní kroky chystaného prodeje I & C Energo. První impuls prý přišel z MOL v září 2007 během jednání o transakcích v rámci vznikající aliance, kdy MOL Romana o I & C Energo požádal dopisem.

Už v lednu 2008 pak byly oběma stranami dohodnuty základní parametry převodu 100 procent akcií formou Letter of Intent.

Nejzajímavější je ovšem pasáž, kde Roman uvádí zásadní podmínku prodeje, a sice že nebudou ohroženy činnosti zajišťované I & C Energo pro ČEZ – ostatně to je drtivá většina práce třebíčské firmy. Splnění této podmínky Roman dokládá tím, že už do té doby byly či v některých případech nejpozději do data prodeje budou podepsány s I & C Energo dlouhodobé kontrakty až do roku 2015.

Týkalo se to zejména pravidelných prací na údržbě a obnově systémů elektro a kontroly řízení v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín a pak také nespecifikovaných prací na ostatních elektrárnách ČEZ.

Potvrzují se tak tvrzení, která jsme už dříve přinesli, že ČEZ prodával svou firmu s vědomím její nepostradatelnosti, přičemž ji do budoucna sám lukrativně zabezpečil pravidelnými zakázkami.

Poté, co dozorčí rada vzala Romanův materiál na vědomí včetně už připravené smlouvy o smlouvě budoucí, prodej rychle finišoval. Hotovo bylo do konce následujícího měsíce.

V odkrývání podrobností transakce budeme pokračovat. Zároveň stále marně čekáme na zprávu KPMG o prodeji I & C Energo, kterou měl ČEZ dodat ministerstvu financí. Věříme, že analytikům v ní neuniknou souvislosti, které zde soustavně předkládáme.
-pes-

Předcházející článek

Rumunská plynová investice Jiřího Šmejce a partnerů nabobtnala (upraveno)

Následující článek

Podnik manželů Cechlových loni vydělal nejméně za posledních pět let