Radovan Vítek vyplatil Charbita a Jooryho, stal se jediným vlastníkem Czech Property Investments

Britští magnáti Henri Charbit a Charles Joory se už nijak nepodílejí na vlastnictví ani chodu realitního konglomerátu Czech Property Investments, jehož aktiva se pohybují kolem jedné miliardy eur. Jediným skutečným vlastníkem se stal devětatřicetiletý Radovan Vítek, jenž patří mezi největší vlastníky realit v regionu střední a východní Evropy. Web motejlek.com odhaduje jeho majetek na zhruba 20 miliard korun.

Vítek obratně využil krize, která tvrdě dopadla na podnikatelské aktivity Jooryho a Charbita na celém světě. Nechat se vyplatit pro ně bylo jednou z mála možností, jak získat hotové peníze. Podmínky vyrovnání, které motejlek.com poměrně detailně zná, jsou proto pro Vítka extrémně výhodné. Za připomenutí stojí, že Charbit je nejlepším evropským deníkem The Times dlouhodobě řazen mezi 500 nejbohatších občanů Spojeného království.

Vyplacením Jooryho a Charbita Vítek dokončil úplné převzetí skupiny CPI. Operaci zahájil v lednu 2007, kdy vyplatil svého někdejšího partnera Antona Siekela. Šlo o dědictví po slovenské finanční skupině Istrokapitál. Při jejím dělení slovenskou větev získali Mario Hoffmann a Braňo Prieložný. Česká část připadla Vítkovi a Siekelovi.

Vítek za úplné ovládnutí CPI zaplatil Siekelovi, Charbitovi a Joorymu miliardy korun. Vlastní kapitál realitního holdingu dosahuje deseti miliard korun. Za posledních pět let vygenerovala souhrnnou EBITDA přes 9 miliard korun, čistý zisk za stejné období překročil 6,7 miliard.

CPI je letos výrazně nejaktivnějším českým kupcem realit na místním trhu. I s převzetím dluhů uskutečnila obchody za více než tři miliardy korun. Šlo o následující akvizice: 2700 bytů v Litvínově, tuzemská centrála švýcarského potravinářského koncernu Nestlé, výrobní a skladovací prostory v Brandýse nad Labem, v nichž provozuje rozsáhlou produkci Continental Automotive Czech Republic, obchodní prostory v řádu desítek tisíc metrů čtverečních. Mezi nájemci jsou například hypermarkety Interspar, velkoprodejny pro kutily OBI, Penny Markety nebo prodejce elektroniky Okay.

Aktuálně CPI vyjednává s Finepem o miliardovém převzetí tuzemské centrály německého koncernu Siemens v pražských Stodůlkách. Zajímá se i o další projekty. Pokus o převzetí hotelové skupiny Top Hotels Group nevyšel. Majitel firmy Vladimír Dohnal na poslední chvíli získal peníze od Fio banky.
-mot-

Hospodaření Czech Property Investments (v mil. Kč)
rok EBITDA čistý zisk
2005 787 456
2006 840 580
2007 4295 3783
2008 2311 1613

Předcházející článek

Nový ředitel vlastníka Škody JS bude mnohem více pozornosti věnovat Temelínu

Následující článek

Hurá! Dělnictvo a střední třída fúzují