Řecké státní loterie už mají svého vládce

Zraky všech investičních dravců se bedlivě upírají na Řecko a jeho okolnostmi vynucenou privatizaci všeho možného. O jeden klenot je ale ode dneška v soutěži méně. Vítězem tendru na dvanáctiletou provozní licenci Řeckých státních loterií se podle předpokladů stalo konsorcium OPAP Investment, Lottomatica Giochi e Partecipazioni, Intralot Lotteries a Scientific Games Global Gaming. Řecký státní privatizační fond HRADF dnes schválil jeho druhou zvýšenou nabídku v hodnotě 190 milionů eur.

To ale zdaleka není konečná částka, jen vstupní poplatek, rovnající se očekávanému zisku v příštích třech letech. Konsorcium bude řeckému státu odvádět 30 procent svých hrubých tržeb z loterií a další platby například za novoroční loterii či fixní poplatky do fondu dobročinnosti. HRADF očekává, že stát za dvanáct let takto získá až 1,5 miliardy eur.

Státní loterie Řecku vynesly v roce 2010 čistý profit 80 milionů eur, odhad let 2011 a 2012 je ale o 20 milionů nižší. Konsorcium čeká rozhodně těžká práce.

Jeho vítězství je nicméně dobrou zprávu pro českého investora Jiřího Šmejce, který je se svým kyperským fondem Emma Delta jedním z favoritů privatizace třetinového státního podílu v loterijní společnosti OPAP.
-pes-

Předcházející článek

Již brzy: Na českou železnici vstupuje další místní investor

Následující článek

Daniel Křetínský bude řídit aktiva ve výši bezmála 300 miliard korun