Restart solárních dobrodruhů na varšavské burze

Firma Photon Energy Čechoaustralana Michaela Gartnera a Rakušana Georga Hotara, kdysi velký aktér solárního boomu v Česku, se po roce vrátila na New Connect, druhou scénu varšavské burzy, odkud byla loni suspendována pro neplnění informačních povinností. Zalistovala dvacet milionů akcií při ceně 2,40 zlotých. Třetí den obchodování spadla na 1,60.

Photon Energy byla jedna z nejambicióznějších firem v českém solárním byznysu. K dnešnímu dni provozuje v Česku, na Slovensku, Itálii, Německu a miniaturně i v Austrálii fotovoltaické zdroje o celkovém instalovaném výkonu 73 megawatt. Na varšavskou burzu vstoupila poprvé už v roce 2008, tehdy jako druhá česká firma po ČEZ, a měla velké plány. Jenže byznys se zadrhl, obchodování s akciemi Photon Energy na polské burze zamrzlo a když loni firma nedodala povinný finanční report, Poláci ji z trhu vyřadili.

Teď přichází repete a Photon Energy je už také jiná firma. Během restrukturalizace se zbavila svých dceřiných firem, většinou v Česku, z důvodu špatných vyhlídek zejména českého a slovenského solárního byznysu. Konsolidovala se pod holandskou legislativou, sídlo přesunula z Prahy do Amsterdamu, a plánuje expandovat na jiné než české a slovenské trhy, zejména v Severní Americe, Austrálii nebo v Rumunsku.

Finanční situace Photonu ale stále není dobrá. Firma během konsolidace ztratila na tržbách, loni i předloni připsala značnou ztrátu. Počátkem letošního roku vydala ve Frankfurtu bondy s pětiletou splatností, ročním výnosem osm procent a celkovým objemem až 40 milionů eur. Celkové zadlužení je 93,7 milionů eur, z toho šest milionů splatných na konci roku 2013. Další cestou k obstarání equity je varšavská burza. Po restartu na New Connectu chtějí Gartner s Hotarem postoupit i na hlavní trh. První dva dny obchodování ale velkou důvěru investorů neukázaly, cena akcie zatím spadla z 2,40 zlotých na 1,60 (údaj z 6. června 11:00).
-pes-

Čísla Photon Energy (v mil eur)
rok tržby ztrata
2011 23,2 (15,9 v ČR) 7,0
2012 16,2 (11,5 v ČR) 12,6

Předcházející článek

Významné posuny na Seznamu nejbohatších Čechů a Slováků

Následující článek

DDM Group už zase ovládá Doprastav