Robert Pitt: Z Irska do Česka a přes Tesco zpátky k mediálnímu dinosaurovi

Provozní šéf českých a slovenských operací britské obchodní sítě Tesco, třiačtyřicetiletý Ir Robert Pitt se po jednadvaceti letech vrací do vlasti. Převezme tam vedení největší irské mediální korporace Independent News & Media, která v dobách největší slávy vlastnila i britský deník Independent. Pitt v Česku zanechal slušnou stopu, mimo jiných na něj nezapomene třeba Jozef Janov.

Pitt do Česka přijel jako mladík v roce 1993, usadil se v Praze a sehnal nejprve práci u PricewaterhouseCoopers. Oženil se tu s Češkou a rozjel úspěšnou kariéru. Chvíli pracoval pro německý Lidl, který ho na čas vyslal zpátky do Irska a pak zase zpět do Prahy. Přešel do Teska, kde řídil akvizici sítí Žabka a Koruna od skupiny Penta Investments, za níž úřadoval dnešní privátní akvizitor Andreje Babiše Jozef Janov. Žabku pak Pitt sám vedl a později se stal provozním šéfem celého řetězce Tesco v ČR a na Slovensku.

Příchod do čela největšího irského mediálního domu je vzhledem k nulovým mediálním zkušenostem překvapivý, ale Pitt se ukázal jako dobrodružná povaha a schopný manažer. Independent News & Media (INM) prochází jedním z nejhorších období své více než stoleté historie. Silně zadlužená společnost se loni musela například zbavit svých jihoafrických operací, kde byla lídrem trhu, a musela dovolit bankám kapitalizovat jejich pohledávky až na dvacetiprocentní podíl.

INM zažívala zlaté časy od sedmdesátých let, kdy ji vlastnil slavný irský bývalý ragbista, Sir Tony O’Reilly. V devadesátých letech mimo jiné koupila britský The Independent, který později se značnou ztrátou musela prodat ruskému oligarchovi Alexandru Lebeděvovi. INM je nadále hlavní hráč mediálního trhu v Irsku a Severním Irsku a významnou roli má i v Austrálii a na Novém Zélandě. Kromě rozličných novin, magazínů a webů pod ní patří i tiskárny a síť rádií. Tržby se za posledních pět let propadly o víc než polovinu na loňských 322 milionů eur.
-pes-

Předcházející článek

BXR Group Petera Kadase a Zdeňka Bakaly definitivně rozdělena

Následující článek

Vítězové kvízu XL o roční předplatné motejlek.com