Robert Schönfeld: Půjdeme směrem jako Lichtensteinové, synům předám banku

Za Robertem Schönfeldem do rodinného sídla v Lešeticích u Loun jsem přiletěl letadlem na nedaleké letiště Raná. Spolu jsme se ještě před přesunem na zámeček prolétli nad zhruba dvousethektarovými pozemky, jejichž součástí je také soustava rybníků a které šlechtický rod Schönfeldů získal spolu s dalšími majetky v restituci v devadesátých letech.

Jednapadesátiletý majitel rodinné investiční skupiny RSBC a někdejší špičkový houslista říká, že nebýt restitucí, hrál by si teď v klidu někde ve filharmonii na housle a nemusel řešit majetky. Takhle je alespoň dlouholetým největším podporovatelem Pražské filharmonie a na housle hraje už jen pro potěchu. Má mimochodem překrásný koncertní kus z 18. století.

V byznysu se už chtěl letos trochu stáhnout do pozadí a řešit hlavně vize, jím jmenovaný výkonný šéf skupiny Petr Oršulík ale krátce po nástupu do funkce zemřel. Tragická událost vrátila Schönfelda dočasně zase k veslům. Skupinu, která stojí na strojírenství, realitách a investicích do technologických firem, chce dokormidlovat k vlastní bance, která by spravovala nejen rodinný majetek, ale i majetky ostatních bohatých famílií. Tu pak hodlá předat svým dvěma synům.

Mezi pozoruhodná aktiva skupiny patří slovinská zbrojovka Arex, která podobně jako jiné zbrojní firmy zažívá díky válečnému neklidu v Evropě tučné období. Přestože po trhu občas jde informace o tom, že by Arex mohl být na prodej, Schönfeld vysvětluje, proč to rozhodně není aktuální a nejspíš dlouho nebude.

Skupina je naopak na akviziční stezce. Hned druhý den po rozhovoru jel Robert Schönfeld podepsat jednu několikasetmilionovou akvizici, nikoli realitní. Brzy přineseme detaily.

Více v rozhovoru na kanálu MotejlekSkocdopole.tv:

Předcházející článek

Není pochyb o tom, kdo je největší privátní skupina v Česko-Slovensku. A to o parník

Následující článek

Syn zakladatele nedávno ovládl otcovu firmu, teď v ní prodal 80 procent