Ruská OMZ prodává za 175 milionů eur plzeňskou ocelárnu a strojírnu Pilsen Steel

Ruský strojírenský holding OMZ začíná zřejmě vyklízet pozice na českém trhu. Podle agentury Interfax prodává plzeňskou ocelářskou a strojírenskou společnost Pilsen Steel. Kupcem má být United Group, za níž stojí poměrně neznámý Igor Šamis. OMZ by měla za dlouhodobě výdělečný podnik inkasovat 175 milionů eur, což v přepočtu představuje téměř 4,4 miliardy korun.

OMZ přišla do Plzně v roce 2004, kdy od Škody Holding koupila společnosti Škoda JS, Škoda Kovárny a Škoda Hutě. Spojením posledních dvou vznikla v roce 2007 Pilsen Steel. Rusové tehdy za všechny tři podniky zaplatili zhruba 50 milionů eur. V uplynulých letech se už několikrát spekulovalo, že OMZ chce Pilsen Steel prodat. Mezi kupci byly zmiňovány velké ocelářské koncerny jako Mečel nebo Evraz.

Pilsen Steel se zaměřuje především na produkci hřídelí větrných elektráren, zalomených hřídelí, lodních hřídelí, odlitků, externích ingotů, rotorů nebo válců. Většinu produkce vyváží – především do Německa, Itálie a Španělska. V posledních třech letech společnost dohromady utržila kolem 16 miliard korun a vydělala přes 1,7 miliardy po zdanění.
-mot-

Čisté zisky Pilsen Steel
2006 570 milionů
2007 609 milionů
2008 695 milionů
2009 398 milionů

Předcházející článek

Petr Kellner najal svého dlouholetého obdivovatele

Následující článek

Kunovický Smolík se stal nenápadným králem českého trhu se spodním prádlem