Ruská zakázka české společnosti ALTA za miliardu eur má vážné problémy

Největší strojírenský kontrakt v historii česko-ruských obchodních vztahů může skončit fiaskem. Strojírenská firma Uralvagonzavod počátkem dubna pozastavila splácení úvěrového rámce od České exportní banky, který činí 300 milionů eur. Jde o část kontraktu mezi brněnskou společností ALTA a ruským Uralzavodvagonem, jenž dosahuje celkové výše jedné miliardy eur.

Uralvagonzavod se dostal v posledních měsících do vážných ekonomických problémů. V polovině dubna dostal padáka Nikolaj Malych, který firmu se zhruba 35 tisíci zaměstnanci řídil dvanáct let. Jeho nástupce Oleg Sienko v rozhovoru pro vlivný list Kommersant uvedl, že finanční situace podniku začínala ohrožovat plnění exportních smluv na dodávku speciální techniky, zejména tanků T-90.

Kromě toho „vyplálil“ směrem do České repulibky vážné obvinění. „Uralvagonzavod prováděl modernizaci ve spolupraci s Českou exportní bankou. Banka poskytla firmě úvěr s limitem jedné miliard eur. Ta už vybrala 300 milionů a nakoupila vybavení. Stroje byly koupeny za ceny, které byly jemně řečeno navýšené. Za stavební a montážní práce se platilo násobně více, než je jejich tržní hodnota. Doba návratnosti investic do spuštěných modernizačních projektů? Nikdy! Nakupovat za dosavadní ceny už nebudeme,“ řekl Sienko v rozhovoru. Dodal, že když 16. dubna nastoupil do ředitelské funkce, byla na účtech Uralvagonzavodu nula.

Nové vedení podniku v čele se Sienkem se více než měsíc vyhýbalo jednání s českou stranou. V květnu byl dokonce ředitel na návštěvě v České republice a nenašel si ani minutu na setkání se zástupci firmy ALTA. Nakonec schůzka mezi Sienkem a viceprezidentem brněnské firmy Bronislavem Šimkem proběhla 21. května v Moskvě. Žádné zásadní výstupy na ní ale domluveny nebyly. V každém případě platí, že ALTA může mít vážné problémy. Hrozba bankrotu visí nad její leasingovou ruskou dceřinou společností Doprava XXI. Století, která v celém řetězci hraje podstatnou roli.

ALTA vystupuje jako zastřešující dodavatel pro Uralvagonzavod. Rusům prodává produkci dalších českých firem jako jsou TOS Kuřim – OS (vlastníkem je ALTA), Kovosvit, Cetos nebo ŽĎAS. Loni vydělala 280 milionů korun po zdanění a dosáhla konsolidovaných tržeb ve výši 13,4 miliard korun. 44 procent společnosti vlastní Vladimír Plašil, po 22 procentech mají Lubomír Fabík a Bronislav Šimek. Plašil a Šimek vystudovali Kyjevskou státní univerzitu.
-sud,mot-

Předcházející článek

Zrodila se Nadace The Kellner Family Foundation

Následující článek

Aerolinie SkyEurope Airlines jsou v bankrotovém režimu