Ruské jaderné ledoborce Tajmyr, Rusko a 50 Let Vítězství změní světový tok zboží

Čtrnáctého srpna vyplul z ruského Murmansku ropný tanker Baltika, jehož výtlak představuje 100 tisíc tun. S kondenzátem zemního plynu má namířeno do Číny. Zcela běžný obchod, který však byl realizován ne tak úplně běžným způsobem. Tanker totiž neplul po klasické cestě přes Suezský průplav a Indický oceán do Tichého oceánu, ale Severní námořní cestu přes Severní ledový oceán.

Prvních 800 mil plul tanker sám, sedmnáctého srpna se k Baltice podle informačního portálu atominfo.cz připojil jaderný ledoborec Tajmyr, následovaly ledoborce Rusko a nakonec 50 Let Vítězství, což je vůbec největší jaderný ledoborec na světě. Bez ledoborců nelze touto oblastí proplout.

Je to poprvé, kdy naložený tanker pluje Severní námořní cestou. Jestliže se experiment zdaří, otevírá to Rusku zcela nové možnosti na světovém trhu námořní dopravy. Dnešní obrat zboží mezi Evropou a Asií je totiž ze 75 procent veden přes Suezský průplav. Celoroční doprava Severní námořní cestu (SNC) může tyto statistiky velmi výrazně změnit.

SNC je dvakrát kratší, než tradiční námořní cesta z Evropy do Asie. Při dopravě nákladů z Hamburku do japonské Jokohamy přes Suezský průplav činí délka celé tratě 20,5 tisíc kilometrů, po SNC je to jen 12 tisíc kilometrů. Ušetří se tak okolo 10 dní v každém směru. Například při cestě z Murmansku do Šanghaje je úspora času ještě větší. Zatímco přes SNC cesta trvá 22 dní, přes Suez 42 dní.

Podle propočtů, které uvádí list Izvestija, se tímto způsobem ušetří až 300 tisíc dolarů na jednu loď. Další náklady představuje mazut. Tanker ho spotřebuje asi 55 tun denně. Jedna tuna přijde zhruba na 400 dolarů. Rusové při dopravě mohou využít svých jaderných ledoborců, které ve srovnání s loďmi na dieselový pohon podstatně méně znečišťují životní prostředí.

Potenciální objem roční přepravy ve východním směru SNC činí 5-6 milionů tun, v západním 2-3 miliony. Předpokládá se, že pokud budou Rusové úspěšní, v letech 2015-2020 bude celkové množství přepraveného nákladu po SNC činit 35-40 milionů tun. Bude to ale stále mnohem méně než přes Suezský průplav, jímž ročně propluje okolo 300 milionů tun. Pro Egypt průplav představuje obrovský zdroj příjmů. Ve finančním roce 2007/2008 získal od přepravců více než pět miliard dolarů.

Cesta přes Suez je nejen podstatně delší a dražší, ale nelze také opomíjet somálské piráty, kteří si troufají na stále větší nákladní lodě. U Severního pólu budou dopravci ohrožováni nanejvýš ledními medvědy.
V cestách přes SNC nemůže dnes Rusku konkurovat žádná země světa. Nikdo jiný totiž nedisponuje funkční a dostatečně velkou flotilou atomových ledoborců. Rusko jich má dokonce sedm a nejstarší pochází z roku 1985. Ledoborce vlastní Atomflot, který spadá pod státní Rosatom. Velký obchodní potenciál jaderných ledoborců ale láká i další státy. V plném proudu je výstavba v USA a Kanadě, o vlastní flotile uvažuje také Japonsko.

Jestliže bude cesta tankeru Baltika po SNC úspěšná a jestliže jsou propočty odborníků správné, čekají světový trh námořní přepravy velké změny. Nemusí k nim dojít jen mírovou cestou.
Natálie Sudlianková pro motejlek.com

Předcházející článek

O Energu se podle očekávání střetne Křetínský s polským gigantem PGE

Následující článek

Hušákem vedená Sazka se mohutně propadá ve všech hlavních ukazatelích