Ryanair je blízko skoro monopolu na bratislavském letišti M. R. Štefánika

Úspěšné irské low-costové aerolinie Ryanair hodlají mohutně expandovat na bratislavském letišti M. R. Štefánika. Pokud státní aeroport firmě ustoupí a sníží letištní poplatky, je Ryanair připraven do Bratislavy přistavit tři stroje a otevřít kolem dvaceti nových linek.

V současné době Ryanair ze slovenského hlavního města lítá do osmnácti měst. Za prvních devět měsíců letošního roku v Bratislavě obsloužil 557 tisíc cestujících, což představovalo 40 procent ze všech odbavených pasažerů letiště. Pokud se odečtou SkyEurope a Seagle Air, které už s létaním skončily, činí podíl Ryanairu lehce přes 70 procent. Pokud nasadí nová letadla a linky, stoupne až na 85 procent a více.

Ryanair obrovsky profituje na současné globální krizi leteckých přepravců. Firma sílí a využívá slabosti konkurentů. Její nákladový model a je naprostou unikátní. Stejně tak vyjednávací taktika s letišti. Ryanair je dnes světovou dvojkou podle výše tržní hodnoty. Cennější jsou pouze Singapure Airlines. Giganti jako Air France-KLM, Lufthansa, British Airways jsou až za Ryanairem.
-mot-

Předcházející článek

Přecenění německé investice srazilo provozovatele Novy do téměř miliardového propadu

Následující článek

Energetický a průmyslový holding vyrazil na první zteč