Šaty táhly dolů velkou investici Penty v Polsku, celkově jde ale o projekt s obrovským nárůstem hodnoty

Skupina Penta Investments loni absolvovala svůj první celý rok v polské společnosti Narodowy Fundusz Inwestycyjny Media & Fashion (Empik), a měla to těžké. Podle čerstvě zveřejněných výsledků na varšavské burze se společnost provozující obří maloobchodní síť od Německa až po Rusko a Turecko propadla do značné ztráty. Tu vytvořily především obchody s oblečením, kterých se Empik rozhodl zbavit.

Skupina Empik, provozující v Německu, střední a východní Evropě a v Turecku obchody s hračkami, obuví, oblečením, knihami, filmy a také například jazykové školy, loni vygenerovala tržby ve výši 3,04 miliardy zlotých (20 miliard korun). To byl sice mírný nárůst proti předešlému roku, ale zároveň se propadla do ztráty 300 milionů zlotých (1,9 miliardy korun).

Děsivý výsledek zavinil především segment obchodů s oblečením, kde bylo jednorázově odepsáno 326 milionů zlotých (nepeněžní operace). Empik se ho rozhodl zbavit už v době vstupu Penty. Jde o obchody, nabízející celkem sedm obchodních značek včetně známějších, jako jsou Gap, River Island nebo Esprit. Ještě letos je hodlá všechny prodat. Ty, o něž nebude zájem, zavře.

Po „očištění“ od šatů vypadají výsledky lépe. Segmenty, v nichž Empik bude pokračovat, rostou. Loňská EBITDA skupiny dosáhla v přepočtu 1,86 miliardy korun a byla historicky rekordní.

Penta do Empiku vstoupila pod vedením někdejšího investičního ředitele Jozefa Janova na jaře roku 2012, kdy se přidala k lucemburské společnosti Eastbridge. Každá z nich drží 38,2 procenta akcií, sedmnáct procent má ING Otwarty Fundusz Emerytalny. Empik je listovaný na varšavské burze. Za poslední půlrok jeho akcie oslabily o 23 procent. Na druhou stranu, od vstupu Penty se tržní kapitalizace polské skupiny zvýšila z 6,5 na více než 11 miliard korun. Z tohoto pohledu jde tedy o opravdu velmi úspěšný projekt.
-pes-

Předcházející článek

Směřuje mělnická elektrárna k pronájmu?

Následující článek

ČEZ & Czech Coal: Více informací k nabídce na pronájem mělnické elektrárny