Schiebeři všech zemí, pozor! Začíná tažení proti offshore firmám

Ve Velké Británii a USA se rozjíždí skandál, který může mít významný dopad i na české schiebery, využívající pro svůj byznys společnosti z offshorových rájů. Pod tlakem spojených sil investigativců z Guardianu, BBC a amerického novinářského konsorcia ICIJ se daří odkrývat identity filutů, kteří se přes nastrčené společnosti vyhýbají daním či přes ně perou peníze. Zatím jde především o firmy s domicily ve Velké Británii, ale také na Britských Panenských ostrovech, v Belize či americkém Delaware. V minulých dnech vyšly v Guardianu a na serveru ICIJ články (odkazy dole), z nichž majitele těchto firem a jejich právníky musí bolet hlava. Dají se čekat rychlé přesuny třeba na Kypr, ale pro mnohé už může být pozdě.

Na kauze je poněkud roztomilé, jak jsou z ní v Británii šokovaní. Jako by se probudili po dlouhém spánku. Najednou zjišťují, kdo že to ve skutečnosti kupuje tamní nemovitosti či firmy a kolik že britských společností vlastně není britských. Novináři zatím identifikovali síť 21,5 tisíce firem, řízenou 28 nastrčenými řediteli. V té souvislosti vylézá na povrch také zjevný šlendrián ve vymáhání zákonných povinností, jako jsou třeba daňová přiznání. Britský daňový úřad HMRC přiznal, že firmy zhusta neplní povinnosti a ignorují jeho požadavky na zasílání nejrůznější dokumentace. Jenže zatím za to neudělil nikomu ani nejmenší pokutu.

Britsko-americká odhalení pojmenovávají k překvapení tamních občanů něco, o čem se v Česku samozřejmě dávno dobře ví. Skořápkové firmy s nastrčenými řediteli neslouží v drtivé většině k daňové optimalizaci, ale ke krytí skutečných vlastníků a v důsledku jsou hlavním nástrojem bující korupce.

Nastrčení ředitelé těchto společností jsou často bizarní postavy, od drobných podvodníčků, přes naivní důchodce a vdovy až po vychytralé advokáty. Většina z nich je řediteli desítek až stovek firem najednou. Někdo je zaplacen pár set dolary za „kus“, někdo dráž, nejcennější jsou ti, kdo o firmě, jejích vlastnících a byznyse nechtějí radši nic vědět.

Jejich podpisy na smlouvách bývají často padělané, kdo by se obtěžoval je vyhledávat v jejich bydlištích od Kypru po Belize. Dochází tak k absurdním situacím, kdy firmy oficiálně zastupují dávno mrtví lidé, nebo osoby toho času ve vězení.

Jeden takový případ za mnohé uvádíme z českých luhů a hájů a motejlek.com na něj už skrz amerického prostředníka upozornil americké úřady a novináře z ICIJ.

Týká se firmy Brandson Enterprises se sídlem v Londýně, zastupovanou americkým občanem Irvinem Boncamperem. Tato společnost před zhruba šesti lety vykoupila údajně těžce dobytné pohledávky za nezaplacené pokuty od Dopravního podniku Ostrava. Od té doby podala tisíce žalob proti neplatičům u českých soudů. Ve vymáhání byla velmi úspěšná, soudy vydávaly jeden platební příkaz za druhým, exekutoři zabavovali a dražili majetky v její prospěch. Zaprvé je divné, proč takto relativně snadnou práci, navíc vykonávanou jedinou najatou advokátkou Markétou Vaňkovou z Brna, si neobjednal sám ostravský DP, zadruhé není samozřejmě známo, kdo za Brandson Enterprises stojí. Zda to není náhodou přímo někdo blízký ostravskému DP, kdo takto výhodný kšeft zařídil.

Kdo by chtěl firmu kontaktovat a dotázat se na tyto věci pana Boncampera, má smůlu. Tento muž, stále uváděný jako ředitel, na základě jehož podpisu zde JUDr. Vaňková získala plnou moc k výkonům, totiž sedí v americkém vězení. Už skoro dva roky. Důvod? Falšování finančních a pojistných dokumentů.

K zahraničnímu účtu firmy, nabobtnalému díky ostravskému DP, má ale přístup jistě někdo jiný než podvodníček Boncamper. V červnu 2010 bylo podle záznamu z britského registru firem na účtu Brandson Enterprises 1,5 milionu liber (asi 47 milionů korun). Loni si milion liber už někdo vybral. Uvězněný Boncamper to být nemohl.

Britsko-americkou offshorovou kauzu nadále sledujeme.
-pes-

Odkazy na články:
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/nov/26/poverty-history-tackle-corruption-first
http://www.guardian.co.uk/uk/2012/nov/25/offshore-secrets-revealed-shadowy-side
http://www.icij.org/offshore

Včera odvysílala na toto téma půlhodinovou reportáž také televize BBC ve svém programu Panorama. Mimo Spojené království ale není možno její archivní pořady na internetu sledovat.

Předcházející článek

Tykač dostal další úder, hodnota jeho aktiv se dál propadá

Následující článek

Major reshuffle expected in the Slovak skies