Šéf NWR Gareth Penny: Číňani v Africe začínají ztrácet, chovají se hůř než kolonisti

Padesátiletý Jihoafričan Gareth Penny od loňska vede New World Resources, uhelného těžaře, vlastnícího v Česku OKD a koksárnu OKK. Loni ztrátová firma, spoluvlastněná přes skupinu BXR Group Zdeňkem Bakalou, v něm získala manažera světového formátu s ostruhami nabroušenými především během dvaadvacetileté kariéry ve firmě De Beers. Největšímu světovému dobyvateli diamantů, operujícímu především v Africe, do roku 2010 šéfoval a stále je i díky tomu například místopředsedou expertního poradenského sboru botswanského prezidenta.

Kromě expanzivních vizí, nevylučujících ani Afriku, které vytýčil pro dosud výhradně středoevropsky orientovanou NWR, je pozoruhodný také jeho pohled na africký byznys obecně. Na neformální večeři, kterou uspořádal pro české novináře, jsem se jej optal, zda je dnes ještě v Africe vůbec prostor pro někoho jiného, než dominující čínské firmy. Opáčil, že samozřejmě a že naopak Číňani začínají své pozice výrazně ztrácet. Důvody jsou především kulturní. Dorozumění bídné, čínština zkrátka není ani angličtina, ani francouzština, jenže Číňani jinou řeč neuznávají. Ještě horší je pak jejich vztah k lokálním pracovním silám a životnímu prostředí. „Chovají se k místním hůř, než Evropani v dobách kolonií, a Afričanům dochází trpělivost,“ míní Penny.

Státem kontrolované čínské firmy v Africe působí už od sedmdesátých, osmdesátých let minulého století. Desítky až stovky jich v Africe budují infrastrukturu, staví domy, mosty, stadiony, těží dřevo a nerostné suroviny, zaměstnávají statisíce místních dělníků, zatímco vedení bývá výhradně čínské. Časy se ale mění. „Polovina všech afrických zemí prodělala podstatný demokratický vývoj. Co procházelo tenkrát, už teď neprojde,“ tvrdí Penny. Číňané ztrácejí podporu afrických vlád, otevírá se prostor pro ostatní. Co se týče byznys-potenciálu, radil by Penny případným evropským či americkým investorům fokus například na trojici Angola, Nigérie a Mosambik.

Bude nepochybně zajímavé sledovat, jak weltman Gareth Penny dokáže své bohaté vzpomínky na Afriku přetavit v revitalizaci NWR, potácející se ve středoevropské realitě.
-pes-

Předcházející článek

Maledivský resort Jiřího Šmejce finišuje

Následující článek

CETV loni vyplodila ztrátu přes deset miliard korun. Bez Time Warner to nepůjde