Šéfem Lesů ČR má být člověk, který u soudu stojí proti nim

Na dnešním zasedání celorepublikového výbor KDU-ČSL oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka svým spolustraníkům, koho konečně dosadí do horkého křesla ředitele státního podniku Lesy České republiky. Po provizorním šéfovi Michalu Gaubem, který v čele firmy s loňským pětimiliardovým ziskem stojí od konce roku 2012, má nastoupit Daniel Szórád. Tahle volba je ale poměrně problematická.

Současný manažer polské pobočky švédského nábytkářského impéria IKEA Daniel Szórád má v Česku bohatou lesnickou zkušenost. Mezi lety 2001 a 2009 byl obchodním ředitelem firmy CE WOOD, která patřila mezi významné hráče na poli těžby a zpracování dřeva. Svého času byla dokonce hlavním smluvním partnerem Lesů ČR. Jenomže smlouvy mezi CE WOOD a Lesy ČR byly českou kontrarozvědkou vyhodnoceny jako příprava na vytunelování státního podniku – peníze z Lesů ČR měly být na základě nevýhodných kontraktů vyvedeny do offshorových společností s nejasnými vlastníky. Smlouvy proto byly zrušeny, načež vlastník CE WOOD, německá společnost Inter Trade Holding, Českou republiku zažaloval u českých i mezinárodních soudů kvůli zmařené investici ve výši téměř čtyř miliard korun.

Mezinárodní tribunál v roce 2012 ovšem žalobu zamítl, takže to vlastníci CE WOOD rozporují alespoň u Krajského soudu v Hradci Králové. Ten loni v prosinci rozhodl, že CE WOOD nemá nárok na náhradu škody od Lesů ČR, potažmo státu ve výši 3,72 miliard korun, ale nejde o pravomocný rozsudek, takže případ je nadále živý. Pikantní na něm je, že právě Szórád, kandidát ministra Jurečky na šéfa Lesů ČR, figuruje jako jeden z hlavních svědků žalující strany.

Jestli se stane šéfem Lesů ČR, bude opravdu v nezáviděníhodné pozici.

-pes-

Předcházející článek

V Praze jednaly špičky PKN Orlen s Babišem a Mládkem

Následující článek

Miliardář Jiří Písařík pod stále větším tlakem, soudkyně podpořila jeho soka ve firmě