Seriál o startupech: Hledání univerzálního řešení pro internet věcí

„Pracoval jsem v Siemensu a chtěl dělat velké věci nebo aspoň změnit produkty, které nefungovaly,“ vzpomíná na své podnikatelské začátky zakladatel a majitel firmy Byzance Tomáš Záruba, „ale pro management to nebylo prioritou. Tak jsem se do toho pustil na vlastní triko.“

Firmu založil před třemi roky a chtěl dodávat inteligentní prvky do stavebnicových systémů domů. Spojil se svým synem, který na modulárních domech pracoval ve Švýcarsku, a myslel, že cesta k úspěchu je přímá. Ale ani po roce se firma nerozjela tak, jak si představoval. Uvědomil si, že se málo věnoval průzkumu trhu. „Náš produkt vlastně nikoho nezajímal…,“ přiznává.

Vyřešit 95 procent problémů
„Hodil jsem si mincí: buď se oběsím, nebo zkusím něco jiného. Naštěstí padl orel,“ vypráví dnes pobaveně. Věří tomu, že když produkt není nejlepší, nemá smysl ho nechat žít. A tak Byznace začala znovu prakticky od nuly.

Tentokrát zamířil k samotné podstatě „internetu věcí“ (zkráceně IoT): každý produkt, ať je to kávovar, systém otevírání dveří nebo osvětlení, musí zdolat základní překážky, které jsou u všech IoT produktů totožné. Přitom neexistuje jednoduché řešení, které by výrobcům pomohlo.

„Přirovnávám to k blogu na internetu. Ten si píše i moje máma. Dokáže ho sama na webu publikovat a dál ho ovládat pomocí hotových nástrojů a to není žádná počítačová expertka. Něco podobného jsem se rozhodl udělat s Byzance,“ vysvětluje Záruba.

Chce dát světu základní nástroj pro internet věcí, který by vyřešil 95 procent vstupních problémů a každý by díky němu mohl svůj nápad uskutečnit.

Dnes jeho start-up už svoji cílovou skupinu má. Míří na malé a střední firmy, pro které internet věcí představuje bariéru. Nemají know-how, rozpočet ani vývojáře.

Záruba připomíná, že překážkou můžou být i vnitřní procesy nepřizpůsobené pro 21. století, v němž výrobce kávovaru už není technická firma na výrobu plastu a kovových trubek, ale softwarová společnost, která musí firmware svého produktu udržet deset let aktuální.

„Když to neumí, nabízíme takovým klientům řešení all-in-one,“ říká Záruba, „dodáme jim mikropočítač – hardware, ve kterém je už nahraný náš vlastní operační systém – firmware. Do něj stačí dopsat sto řádků kódu unikátního pro firmu.“ Veškeré další zpracování včetně cloudového řešení je už na Byzance.

Hotovo za týden
Internet věcí je současnou modlou nejen pro start-upy, ale také pro technologické giganty. Jich se Záruba nebojí. „Oni se musí dál starat o klienty, které mají desítky let, a zalepovat jejich požadavky. Nemůžou se tolik věnovat inovacím. My jsme schopni svůj byznys proměnit ze dne na den a co velké firmy vyvíjejí měsíce, máme hotovo za týden,“ říká.

Byzance dokončil výzkum a vývoj svého produktu, teď se chystá na výrobu. „Jsme jeden z mála technologických start-upů v Česku,“ připomíná zakladatel. „A je pro nás náročné vyrobit hardware na sklad. Proto teď řešíme i cash flow.“

Tomáš Záruba se chce co nejdříve pustit do prodeje, kterým by zvedl hodnotu své firmy, kterou připravuje na příchod seed kapitálu. Ten by Byzance měl pomoci co nejdříve zvednout kotvy, ambice zakladatele zatím směřují na trhy v Rakousku, Švýcarsku, Francii a v dalším plánu i Americe a Asii.

Předcházející článek

V Jičíně přituhuje

Následující článek

Prodej klíčové firmy pražského podzemí má pozoruhodnou dohru