Seychely, které nezklamou – zajetá Lémuria a čerstvá Ephelia

Hotelová síť Constance Hotels provozuje sedm špičkových resortů. Pouze ve vodách Indického oceánu. Rozumná velikost umožňuje vtisknout každému z nich poměrně jedinečnou podobu. Ve druhé polovině února jsem pobýval ve dvou hotelech na Seychelách, tedy v místě, kde teplota vzduchu a vody je v tomto měsíci v zásadě úplně stejná – kolem třiceti stupňů.

Ephelia Resort je v provozu necelé dva roky. Obrovský areál na hlavním a největším seychelském ostrově Mahé zaměstnává kolem 800 lidí, což při plné obsazenosti představuje zhruba 3 osoby na jednu ubytovací jednotku. Výrazná převaha personálu nad hosty je příjemná. Resort je rozdělen na dvě základní části. V jedné se nachází junior suity a největší hotelová restaurace, ve druhé senior suity, vily a výborná restaurace Cyann. Uprostřed, jakoby na vodě, leží příjemně zasazené spa. Pohyb z jednoho místa na druhé urychlují vozítka na elektrický pohon. Jezdí jich spousta, takže nikdy se nestane, že by někdo někde uvízl.

Ephelia je nová a je to na ní hodně znát. Vybavení suitů a vil je v perfektním stavu. Pro dvojici s jedním malým dítětem jsou dostatečné suity. Kdo má ale raději více prostoru a komfortu, měl by rozhodně sáhnout po vile. Ephelia nabízí pět kategorií – plážové, rodinné, spa, hillside a prezidentskou. Všechny disponují vlastním bazénem. Nejlepší poměr cena/výkon podle mého názoru nabízí hillside. Na skále zbudovaná osmička domků navíc disponuje unikátním výhledem na zátoku s pláží, ke každé vile je k dispozici majordomus a vlastní elektrické vozítko. Prezidentská rezidence je plně hodna tohoto označení. Je v ní dispozici vše, na co si lze vzpomenout. Po celou dobu pobytu není nutné ji opustit. Má také přístup na vlastní malou pláž.

Ephelia ale občas může i zklamat. Předně pláže bývají často zanesené různými rostlinami a určitě by bylo záhodno je mnohem častěji a pečlivěji čistit. V resortu probíhají další dostavby/dodělávky, což může někoho obtěžovat. Za viditelné mínus považuji pomalejší připojení k internetu. Restaurace nabízejí dobrou kvalitu a výborný poměr cena/výkon. Nicméně po týdenním pobytu připadá nabídka jídel hodně monotónně. Někomu může vadit velikost resortu (tak trochu fabrika) a značné množství rusky hovořících turistů.

Pochopitelně se vyskytne i řada dalších problémů a lapálií typu: přijdete do prostoru spa s malým dítětem a po půlhodině se někdo s personálu odváží, aby vám sdělil, že děti mají vstup zakázaný. To trochu otráví, ale lze to pochopit. Podstatné je, že když se vyskytne problém, je třeba okamžitě nespokojenost vyjádřit. V Ephelii jednoznačně platí, že se věc řeší hned a host má vždy pravdu. A to je podstatná kvalita.

Lémuria Resort leží na ostrově Praslin, který leží zhruba hodinu plavby z Mahé. Cesta lodí není příliš příjemná. Plavidlo je sice rychlé, ale příliš malé, což může vést k nevolnostem. Lémuria je zřejmě vůbec nejlepším resortem na Praslinu. Součástí je i jedině seychelské 18-jamkové golfové hřiště. Na pohled vypadá dobře. Nejsem ale golfista, takže jeho skutečné kvality posuzovat nemohu.

Lémuria je podstatně menší než sesterská Ephelia. Zarazil mě další podstatný rozdíl. Za celý týden jsem ani jednou neslyšel ruštinu. Bylo mi řečeno, že tady mají Rusové sezónu v září, prosinci a lednu. Lémurii si oblíbil oligarcha Roman Abramovič, ruský prezident, herci, CEO velkých korporací nebo piloti formule jedna. Vyjmenovaní dávají přednost prezidentské rezidenci, která je obrovská a poskytuje absolutní soukromí. I v Lémurii platí, že suity jsou dostatečné, ale vily jsou prostě příjemnější. Pohodlí, servis majordoma/kuchaře, členitý bazén, relaxační prostor, to všechno stojí za to.

Na resortu je ale znát, že je trochu delší dobu v provozu. Pokoje jsou už mírně zajeté a potřebovali by nějakou tu investici. Hodně zamrzí, že dlouhá pláž, která se táhne podél všech ubytovacích zařízení, není k použití. Členitý a kamenitý terén v kombinaci s vlnami neumožňuje koupání. Zbývá tedy pláž pod hlavní restaurací. Ani ta není úplně bez vady – prudký vstup do oceánu, drobné oblázky. Příjemné jsou naopak tři kaskádovité bazény.

Praslin je sice druhý největší ostrov Seychel, ale je opravdu hodně malý. Určitě stojí za to si pronajmout za 60-70 eur na den alespoň malé auto a najít si příjemnější pláž. Průvodci doporučují například Lazio. Myslím, že to úplně sedí. V kombinaci s návštěvou plážové restaurace Bonbon Plume jde o hodně vydařený a příjemný výlet. Vítaným zpestřením je jízda vlevo a řazení levou rukou.

Lémuria je o něco dražší resort. Ephelii určitě předčí úrovní stravování. Resort působí výrazně soukroměji, hodně mu prospívá přirozené propojení s golfovým hřištěm. Pestřejší a nápaditější je nabídka jídel. Naopak zaostává například v úklidu. Zde byla nutná intervence. V Lémurii je na první pohled větší zastoupení Evropanek ve službách. Kulantně řečeno, tato děvčata jsou poněkud chladnější a strojenější. Ve zdejším prostředí to působí trochu rušivě, možná až nepříjemně.

Často jsem přišel do styku se Sweety Budaloo. Stejně jako majitel Constance Hotels, pochází ona z ostrova Mauritius. To je přesně osoba, která dělá z Lémurie nejlepší adresu na Praslinu. Umí bleskově řešit případné problémy a host zapomene na všechny patálie, které ho v resortu potkaly. A opět, jako v Ephelii platí, že problém je okamžitě a vždy řešen ve prospěch hosta.
-mot-

Poznámka: na motejlek.com budou nepravidelně zveřejňovány postřehy/recenze z cest

Předcházející článek

Andrej Babiš si troufá i na antimonopolní úřad

Následující článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků opustilo 11 lidí, nesplňují kritéria