Škoda Praha chce stavět elektrárnu v Černé Hoře, Číňani jsou ale bezkonkurenčně levnější

V Černé Hoře se bude stavět druhý blok jediné uhelné elektrárny v zemi u města Pljevlja a Češi chtějí být u toho. Největší energetický projekt malé balkánské země za dlouhá léta má tři závazné uchazeče, Škodu Praha Invest ze skupiny ČEZ a dvě čínské korporace. Finanční nabídka Čechů je ovšem dramaticky dražší než ty asijské.

Mezi původními zájemci o výstavbu TE Pljevlja II, o níž jsme psali už letos v lednu, byla také slovenská firma Istroenergo. Ta ale v konečném seznamu závazných uchazečů, zveřejněném majitelem elektrárny, černohorskou polostátní energetickou firmou Elektroprivreda Crne Gore, nefiguruje.

Ze tří nabídek tu finančně nejvýhodnější podala čínská korporace Powerchina. Jednotku s instalovaným výkonem 250 megawatt a účinností 39,2 procenta je prý schopna dodat za 277 milionů eur. Druhá čínská firma China Machinery Engineering Corporation podala evidentně nabídku ve shodě s „konkurencí“. V podstatě stejný blok, jen s o dvě desetiny menší účinností, by vystavěla za 278 milionů. Podle toho se zdá, že česká nabídka nemá šanci. Škoda Praha by sice postavila blok s o čtyři megawatty větším instalovaným výkonem a účinností 39,5 procenta, jenže za cenu 356,7 milionů eur.

Odborná komise nicméně bude ještě zkoumat proveditelnost všech nabízených projektů, rozdíl v cenách je opravdu pozoruhodný.
-pes-

Předcházející článek

Slovenský developerský dravec si v Polsku zajistil robustní půjčku

Následující článek

Anthony James Denny blízko prodeje svojí autobazarové skupiny AAA Auto Group