Skupina J&T vstupuje do nového byznysu, v miliardovém převzetí pohltí firmu Elektrizace železnic Praha

Účastníky akvizice budou ED Holding, který koupí společnost Elektrizace dopravy. První z nich patří do skupiny J&T a druhá je jediným vlastníkem firmy Elektrizace železnic Praha. Předsedou představenstva ED Holdingu, jež sídlí na stejné adrese jako J&T Banka a další klíčové firmy slovenské finanční skupiny, je Jan Špringl. Dozorčí radu vede Michal Antonín. Oba patří mezi přední manažery J&T.

Elektrizace železnic Praha je velmi zajímavý podnik, jehož obrat v roce 2007 dosáhl téměř dvou a půl miliard korun. Zisk po zdanění přesáhl 154 milionů. O rok dříve dokonce 202 milionů. Firma zaměstnává téměř 700 lidí a zcela nebo majoritně vlastní několik společností na Slovensku, v Maďarsku, Česku a Srbsku. Zabývá se především vývojem, projektováním, výrobou a montáží drážního trakčního vedení pro železnice a podniky hromadné městské dopravy v ČR i zahraničí. Dodává také napájecí stanice, trafostanice či měnírny.

Společnost byla privatizována v roce 1992, kdy 62,2 procent získala zaměstnanecká firma Elektrizace dopravy, kterou dodnes vlastní 27 lidí. Právě tu by měla koupit ED Holding, jejímž oficiálním majitelem je kyperská Nabivan Equities. Obě patří do skupiny J&T.

Slovenští finančníci za skupinu firem spadajících pod Elektrizaci dopravy zaplatí více než jednu miliardu korun. Na každého ze spolumajitelů tak připadnou desítky milionů.

-mot-

Elektrizace železnic Praha – majetkové podíly

Elektrizácie železnic Kysak (Slovensko)    100 %

E.Ž. Beograd (Srbsko)                                       100 % 

VFV (Maďarsko)                                                    92 %

Tramo RAil (ČR)                                                    67 %

Vasútvillamositó (Maďarsko)                         60 %

KPM Consult (ČR)                                                 30 %

Údaje jsou ke konci roku 2007

Předcházející článek

ČSOB stále čelí sedmi velkým žalobám v celkové výši 135 miliard korun. Jde o kostlivce po zkrachovalé IPB

Následující článek

Jednačtyřicetiletý František Studénka jednoznačně míří mezi nejúspěšnější tuzemské průmyslníky