Skupina Penta kupuje v Polsku za 70 milionů eur síť zhruba 260 lékáren Mediq Apteka

Jak již motejlek.com před třemi týdny informoval, skupina Penta Investments kupuje polskou síť lékáren Mediq Apteka. Jde o 260 prodejen (190 vlastních, zbytek jsou frančízy), za které česko-slovenská investiční skupina zaplatí zhruba 70 milionů eur, což představuje deseti až dvanáctinásobek roční EBITDA. Před pár dny přitom oznámila akvizici menší polské sítě Partner Pharma.

Penta provozuje lékárenský byznys pod značkou Dr.Max. Akvizice Mediqu ji posune na jasné druhé místo na roztříštěném polském trhu a celkový počet provozovaných lékáren překročí hranici 850 prodejen. Aktuálně jde o 303 lékáren v České republice, 189 na Slovensku a v Polsku to po pozření Mediqu a Partner Pharma bude přes 360 jednotek. Penta do byznysu vstoupila v roce 2004. Letošní tržby celé skupiny lékáren by mohly i s polskými sousty překročit hranici jedné miliardy USD.

Dr.Max je v současné době na hranici možností růstu v České republice a na Slovensku. V Polsku naopak má obrovský prostor pro expanzi. V zemi je kolem třinácti tisíc lékáren, takže ani případný nárůst na 360 obchodů nepředstavuje nějakou významnější bariéru v dalších růstu.
-mot-

Předcházející článek

Detaily z amsterdamské valné hromady AAA Auto, kde to vřelo

Následující článek

Oslíku, otřes se: firma I & C Energo vyplácí dividendu