Skupina Unimex Group pokračuje v přesunu majetků na holding ve Švédsku, vadí jí korupce v Česku

Majitelé společnosti Unimex Group Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal patří mezi nejúspěšnější české byznysmeny. Jejich důvěra v místní politický systém je stále nižší. Šimáně se v posledních letech nechal slyšet, že korupce paralyzuje fungování státu na všech jeho úrovních. V korupci vidí příčinu nedůvěry občanů ve svůj vlastní stát a považuje ji za překážku zvýšení hospodářského růstu. S jistou mírou nadsázky loni navrhl převzetí čínského modelu potírání korupce, který říká, že bude zastřelen každý, kdo z ní byl usvědčen. „Jen se obávám, aby to státní správu nerozkolísalo“ . Nevidí přitom rozdíly mezi vládou vedenou ČSSD a nyní ODS. Jeho názory sdílejí mnozí nejvýznamnější tuzemští průmyslníci a finančníci.

Jeden z nejbohatších Čechů nepřihlíží a rázně koná. V roce 2004 založil se společníkem Šmejkalem holdingovou strukturu ve Švédsku, na kterou postupně převádějí miliardové majetky. Na Švédsku si cení stabilní právní prostředí a to, že podporuje kapitálový rozvoj. Pod křídly stockholmské Global Trade Opportunity se dosud ocitly Global Stores (100 %), UG Air (100 %), Canaria Travel (50 %), Global Spirits (50 %), Net Travel (50 %), Travel Free (47,5 %), Global Wines (28,4 %) nebo podíl v aeroliniích Travel Service.

Nyní na švédskou firmu převádí kontrolní podíl v letos založeném Unimex Group, uzavřeném investičním fondu. Transakce proběhne tak, že Global Trade Opportunities zvýší základní kapitál fondu ze 160 na 600 milionů, čímž získá 73,33 procentní podíl. Zbytek si ponechá Unimex Group. Kromě toho švédskou firmou nově kontrolovaný fond koupí od Unimex Groupu za 66,32 milionů korun developerskou firmu UG-D s jejími dcerami BD-Konstrukt a DI-Invest. V podstatě jde o bytové projekty v Praze, Pardubicích a ve Zlíně. Na prodeji UG-D budou profitovat i dva manažeři Unimexu Petr Pavlát a Miroslav Res. Oba by měli inkasovat po 6,6 milionech korun.

Unimex Group představuje jedno z největších privátních uskupení v České republice. Letos v dubnu se jeho hodnota pohybovala kolem dvanácti miliard korun.

-mot-

Předcházející článek

Tykačovo mramorové dobrodružství neplní očekávání. Zatím

Následující článek

Investiční tipy