Slováci posílili v maďarské skupině MOL, do dozorčí rady přibyl exministr Ivan Mikloš, pozice Oszkára Világiho je neotřesitelná

Že je slovenský byznysmen Oszkár Világi důležitou spojkou maďarského živlu na Slovensku, je nesporné. Zároveň je nepřehlénutelný jeho vliv v rozpínavé maďarské petrolejářské skupině MOL, kde platí za jednu z klíčových figur. Jako jediný Slovák ve službách zahraniční skupiny je zároveň šéfem dcery (Slovnaft) a členem boardu matky. Teď mu do skupiny přibyl další významný krajan.

Dnešní valná hromada MOL jmenovala členem dozorčí rady bývalého slovenského ministra financí Ivana Mikloše. V dozorčí radě už je déle další Slovák Slavomír Hatina. Világi byl samozřejmě opět zvolen do představenstva, kde je stále také bývalý šéf ČEZ Martin Roman.

Pětapadesátiletý Mikloš, uznávaný ekonom, byl donedávna považován za silného kandidáta na post ministra financí v ukrajinské vládě. Tuhle variantu vývoje své kariéry ale odmítl, což stvrdil i svým novým angažmá v MOL.

Valná hromada maďarské skupiny kromě personálií řešila také výplatu dividend, což zajímá i minoritního akcionáře, jímž je ČEZ. Nakonec se akcionářům vyplatí 55 miliard forintů (necelých 5 miliard korun). MOL měl loni EBITDA 2,5 miliardy amerických dolarů (60 miliard korun).
-pes-

Předcházející článek

Penta Investments se zbavuje aktiva s tržbami kolem tří miliard korun

Následující článek

Českému zbrojaři se v Maďarsku povedl husarský kousek